STRÁNKY V REKONSTRUKCI!
Prosíme o trpělivost. =)

PS: Už v létě! ;-)

Cuk radí...

Cuk radí... jak se poprat se skloňováním zájmena "já".

17. února 2014 v 15:15 | Fluffy

Hyjé, koníku!

Jsou věci, které nečekáte, že se někdy stanou. Jste přece rozumný, realisticky smýšlející člověk jedenadvacátého století. To všechno mi běželo hlavou, když se místo mého obličeje v zrcadle mojí koupelny na mě šklebil podivně pokroucený odraz ve vyleštěné pánvičce. Bylo mi okamžitě jasné, v jaké chatě právě jsem. Nerozuměla jsem tomu. Byla to setina vteřiny.

Cuk radí...

4. prosince 2013 v 20:05 | Fluffy

"Snad bych ti kousek toho proslovu mohl přečíst," navrhl. Cuk znovu přešlápl z nohy na nohu. Byl to však mnohem ostražitější pohyb než předtím.
Teď ti to povídám. Koně nemají proslovy.
"Nemají. Ale když si ho poslechneš, poznáš něco hezkého," lákal ho Will. Odložil kartáč a sáhl do náprsní kapsy. Cuk pochybovačně protočil oko.
A co když ne?
"A co když nepoznáš něco hezkého?" otázal se Will.
Ne. Co když neuslyším něco hezkého?
Takový nedostatek důvěry Willa zaskočil.
"Ale uslyšíš," odvětil upjatě. "Jen to zkus."
Ještě jsem nedostal jablíčko.

(Ztracené příběhy, John Flanagan)

Všichni z vás určitě poznali úryvek z povídky Květnatá řeč z jedenáctého pokračování Hraničářova učně.

Vybrala jsem ho naprosto záměrně k tomu, abych vám představila novou rubriku, se kterou se tady budete brzy setkávat.

A o čem bude? =)

Často narážím na to, že lidé tápou v českém pravopise. Vyjmenovaná slova, shoda podmětu s přísudkem, tolik obávané čárky a jak se vlastně píše správně ta přímá řeč? A proto jsem se rozhodla, že by bylo pěkné pár těhle základních pravidel projet, ukázat si je na příkladech z Flanaganových knížek a upřímně, kdo je větší rozumbrada než Cuk? =)

Takže s jeho pomocí vám v několika dílech představíme, jak si zlepšit známky z diktátů a jak lépe psát povídky a slohy do školy. Nahlédneme na ty nejdůležitější aspekty, se kterými by si měl poradit každý Čech, aby se nemusel stydět, když píše někomu, koho nikdy neviděl a nechce odeslat dopis plný hrubek.

Nebyl by to ale Cuk, aby nezaběhl ještě ke stylistice a dal pár tipů, které se vám mohou hodit hlavně ve školních lavicích. Přispěju se svou troškou do mlýna a přihraju vám pár fíglů, jak napsat kvalitní slohovou práci (plný počet bodů z mé maturitní slohovky napovídá, že některé triky doopravdy fungují! ;)) a jak pracovat na zlepšování svých spisovatelských dovedností, včetně toho, jak se vypořádat s tak neoblíbeným tvůrčím blokem. =)

Já i Cuk pevně doufáme, že novou rubriku uvítáte s nadšením a že se dočkáme kladných reakcí. =)

Kde je moje jablíčko?
 
 

Reklama