STRÁNKY V REKONSTRUKCI!
Prosíme o trpělivost. =)

PS: Pro více informací nás kontaktujte na rangersapprenticecz@gmail.com

Havranův průsmyk - 1. kapitola - Hlupák Xander

25. ledna 2016 v 17:54 | Fluffy |  Havranův průsmyk
autorka: Leanis

1. kapitola - Hlupák Xander

Před několika dny...

Alyssiny oči pohlédly na Xandera, malého tělnatého mužíčka, který byl právě v tuhle chvíli terčem zloby jedné z nejschopnějších araluenských kurýrek.

Alyss soptila. Už dlouho se nikomu nepodařilo naštvat ji tak moc, jako se právě povedlo tomuhle pidižvíkovi. I její vůle a výcvik byly podrobeny těžké zkoušce, když se pokoušela zachovat kamennou tvář a nepovolit hněvu vystoupit na povrch.


"Kvůli vám," řekla nebezpečně tiše (což odkoukala od Halta s Willem), "jsem se svou družinou nestihla včas projet průsmykem, abychom se dostali se smlouvou do Pikty." Mužík měl konečně dost slušnosti, aby uhnul očima. Věděl, že je to jeho chyba, i když by to jenom stěží byl ochoten nahlas přiznat. Zdržel totiž diplomatické poselstvo na hradě Macindawu na tak dlouho, že stihla nečekaná vánice strhnout lavinu v horském průsmyku, který rozděloval Araluen s Piktou a tím se nadobro uzavřela nejbližší cesta do Pikty. A to jenom proto, že on si tvrdohlavě stál na tom, že jakási informace v obyčejném hlášení, které mu ku příležitosti cesty do severní země mohla Alyss doručit, je mylná. Věděl, že kurýrka se svou družinou musí vyjednat podmínky mírové smlouvy mezi Araluenem a Piktou a zajistit, aby byla podepsána hlavními představiteli severské země. Víc mu nebylo prozrazeno, ale i tyto základní informace stačily na to, aby si uvědomil, že se dostal do pořádného maléru, když dopustil, aby kvůli řešení jeho malicherných problémů se zmenšila pravděpodobnost úspěchu celého jednání.

A aby toho nebylo málo, tak brzy vyšlo najevo, že Xander zapomněl uvědomit lorda Ormana na to, že si poselstvo žádá s sebou do Pikty na pomoc místního hraničáře Harrisona, a ten ho v nevědomosti poslal řešit problémy do jiné části léna.

Tajemník si uvědomil, že dívka čeká na nějakou odpověď. On se ale obával, že cokoliv, co řekne, zvládne mladá kurýrka obrátit proti němu, a proto v zájmu vlastního bezpečí mlčel.

"Budeme se muset vydat oklikou," pokračovala Alyss, když pochopila, že se Xander k žádné odpovědi nechystá. "Cesta k Havranímu průsmyku, jakožto k jediné a nejbližší průjezdné cestě do Pikty, nám zabere několik dní a ohrozí úspěch podepsání mírové smlouvy! A co když bude hůř - třeba přijedeme k průsmyku a zjistíme, že je neprůjezdný stejně jako tento. Skotiové k nám pak ztratí i tu poslední špetičku důvěry, která jim ještě vůči nám zbyla a pak už si můžeme být jistí, že už nikdy o žádný mír mezi našimi zeměmi stát nebudou!" Alyss se trochu zděsila, když se slyšela říkat všechna tato rizika nahlas. Jako kdyby najednou nabyla na skutečnosti.

Špatně snášela pomyšlení na to, že její první velice důležité poselství začíná takovými nezdary. A také věděla, že se na Xandera vlastně zlobí trochu neprávem. Byl obyčejný tajemník, ale bylo toho na jeho bedra v poslední době položeno moc.

Norgateský baron onemocněl a snažíc se zvítězit nad zápalem plic prohlásil, že je neschopen vlády ve svém lénu a svým dočasným nástupcem jmenoval lorda Ormana. Nejspíš i baron si uvědomoval, že bojový mistr Dorik nebyl na tuto práci tím nejvhodnějším kandidátem. Orman tedy musel neprodleně odjet na hrad Norgate a Macindaw tím zůstal bez pána. Tudíž se hlavní 'zodpovědnou osobou' na tomto hradě stal tajemník Xander a zavalily ho všechny problémy, které normálně vyřizoval jeho pán.

"Lady Alyss," ozval se tlumeně Roger, jeden z nejdůvěryhodnějších členů Alyssina doprovodu. "Všichni víme, že tady Xander udělal chybu. Doufejme, že se to víckrát už nestane." Významně pohlédl na malého tajemníka a tomu zrudly tváře, těžko říct zda hněvem, či studem, nebo tím vším najednou. "Ale budeme-li tu stát a dohadovat se o tom, co všechno se pokazilo, nic se nezmění. Měli bychom co nejdříve vyrazit k Havranovu průsmyku, než nám sníh zablokuje cestu i tam."

Roger nebyl u diplomatické služby nový a už byl zvyklý na to, že když se něco může pokazit, tak se to obvykle pokazí. A to pořádně a se vším všudy. Alyss byla ještě mladá na to, aby měla tolik zkušeností co on, a tak občas potřebovala jeho radu či připomínku. Jako třeba právě teď.

Alyss opravdu obrátila zrak na svého postaršího poradce a kývnutím uznala jeho připomínku. Rogera respektovala a vždy ji upozornil na to nejdůležitější, i když občas trochu prostořekým způsobem.

"Dovolíš-li nám, Xandere, zůstaneme na Macindawu ještě dnešní noc, než se vydáme k Havranovu průsmyku," prohlásila po chvilce mlčení Alyss a tónem svého hlasu dávala tajemníkovi jasně najevo, že hodlá se svou družinou zůstat na hradě i pokud by mužík nesouhlasil.

Tajemník konečně upřel svůj pohled na Alyss a pomyslel si, jak je nefér, že je dívka o tolik vyšší než on, a tudíž musí vzhlížet. S tou největší neochotou nakonec musel svolit, že dívčino poselstvo tu může ještě jednu noc zůstat, i když pohostinství, které museli kurýrce a její skupině poskytnout macindawskou pokladnici, už stálo draho.

O pár minut později Alyss s uspokojením sledovala, jak Xander zkrouceně odchází, a přitom v duchu počítá, kolik peněz ho bude stát dnešní večeře pro tolik lidí navíc a k tomu i jejich nocleh.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 prunus prunus | 26. ledna 2016 v 13:39 | Reagovat

Díky za novou část povídky, je super. Xandera jsi popsala perfektně, ten nikdy nezmění smýšlení o penězích :) Jen se divím, že se lord Orman neobrátil radši na Malcolma.

2 Leanis Leanis | 26. ledna 2016 v 23:23 | Reagovat

[1]: Děkuji za milý komentář! :) Ano, Xander je bezvadná postava na popis a dá se toho s ním dost vymyslet.
Jee, tak to mě ani nenapadlo, aby se Orman obrátil na Malcolma. :) Víš, myslím, že i kdyby lord opravdu požádal léčitele, aby se ujal jeho povinností, i když jen dočasně, stejně by náš milý Malcolm odmítl. Vždyť, jak by se ostatní lidé tvářili, kdyby někdo, koho považovali za zlého čaroděje Mallkalama, najednou ujal vlády nad hradem? :D A navíc by neměl potřebné zkušenosti k vládě :). Xander mi do této úlohy prostě připadá nejvhodnější. Sám přeci v šestém (nebo to snad bylo v sedmém? :D) díle prohlásil, že v nepřítomnosti, či neschopnosti lorda Ormana, je on oprávněn ho zastupovat. Proto mi do příběhu krásně zapadl :).
Děkuji za čtení mé prozatím krátké povídky a slibuji, že v další kapitolce, která je již sepsaná a poslaná naší skvělé velitelce, se všechno pořádně zašmodrchá a nabere jistý spád! :)

3 zuzka zuzka | E-mail | 8. února 2016 v 19:25 | Reagovat

Leainis , je to úplně boží :) už se těším až naše milá velitelka vydá další pokračování . Opravdu moc hezké Xander se opravdu nikdy nezmeni :D . Už se na to hodně moc těším jak se to všechno projeví. A asi nikdy by mě nenapadlo že Skotiové uzavřou mírovou smlouvu s Aurlenem zvlášť když jsou tyto království zapřisáhli nepřátele (mám dojem že Skotiové mají na naši Alyss nějakou nekalou lumparnu :) ).        no  necham se překvapit ;) moc se už těším.

4 Fluffy | Velitelka Fluffy | Velitelka | Web | 9. února 2016 v 23:45 | Reagovat

Leanis, tvůj nápad je jednoduše zajímavý. Pořád nemůžu odhadnout, jakým směrem se příběh bude ubírat, tak se nechám překvapit.
Trochu mě vyvedlo z míry, že byla Alyss tolik rozzlobená, moc mi to k ní nesedí, už jen z důvodu, že pokud vezla tak důležitou zprávu, že se nechala Xanderem zdržet... ale zřejmě všechno má svůj důvod, takže si počkám, co s tím vyvedeš. =)

5 George Carter George Carter | Web | 24. srpna 2016 v 13:34 | Reagovat

Hezky jsi to začala šmodrchat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama