STRÁNKY V REKONSTRUKCI!
Prosíme o trpělivost. =)

PS: Pro více informací nás kontaktujte na rangersapprenticecz@gmail.com

Kily - Straka zlodějka

22. května 2014 v 14:30 | Fluffy |  Narozeninová soutěž

Straka zlodějka

KilyV hraničářské chatě vládlo ticho. Aby ne, když sluneční paprsky se teprve začaly probouzet k životu. Ovšem okolí chaty tak tiché nebylo.

Halt se ve své posteli otočil na záda a pomalu otevřel oči. Potom se zase zachumlal a oči zavřel. Probudila ho až myšlenka, která se v jeho hlavě objevila jako blesk z čistého nebe - Vstávej! Hraničář nemůže tak dlouho spát. A tak Halt, ač nerad, svoji hlavu poslechl a opustil svou teploučkou postýlku. Prsty si prohrábl vlasy, zívl a ještě trochu ospale vešel do jídelny. To všechno dělal docela neslyšně, ani o tom nevěděl, díky hraničářskému výcviku.

Následně si uvědomil, že není úplně spravedlivé, že on už je vzhůru a Will ještě spí. Proto potichu došel ke dveřím, které vedly do jeho pokoje, a zaťukal.

"Wille, vstávej," ozvalo se za dveřmi. Rozkaz ovšem zůstal bez odpovědi.

Hraničář se otočil a došel ke stolu. Myslel si, že jeho učeň každou chvílí přijde. Skutečnost byla ovšem jiná, Willova ložnice zela prázdnotou…

***

"Dej to semhle. Kluci, kde jste s tím stolem. Néé, tam to nepatří. Kde je ten ubrus,…vždyť jsem ho před chvílí viděla…." To všechno a ještě mnohem víc překvapivě vycházelo z úst Jenny, která se asi korunovala na samozvaného vládce a organizátora celé akce. Zvláštní na těchto jedincích je, že úkolují ostatní, aniž by se nějak podíleli na přípravách.

"Nekřič tolik, má to být překvapení," upozornil ji Horác a vyřešil tím jednak otravné komandování, ale hlavně měl pravdu, mělo to být překvapení.

"Promiň, tak jsem se snažila, aby to tu nějak vypadalo," ohradila se Jenn trochu jízlivým tónem.

"My ti samozřejmě všichni děkujeme," pokračoval Horác a oprášil si kolena, ale dál už se nedostal, protože zaslechl něco, co upoutalo jeho pozornost. Horác se rozhlédl.

"No, to je dost, že jdeš," pronesl vznešeně Gilan a uvítal tak opozdilce, který se objevil na louce. Ostatní přikyvovali.

"Gilan má pravdu, měl bys to vzít do vlastních rukou. Jenny se nám jaksi neosvědčila," řekla Alyss a dávala si pozor, aby je nikdo neslyšel.

"Omlouvám se, trochu jsem zaspal. Každopádně už jsem tady, že," vysvětlil rychle Will a rozhlídl se po všem tom zmatku, který vládl na místě činu. Vybrali krásné místo na louce, která se rozprostírala blízko hraničářské chaty. Právě zde se měly konat Haltovy narozeniny. Jakmile se Will trochu zorientoval, vzal to, jak bylo předem domluveno, do vlastních rukou.

"Vážení," začal a všechny obličeje se na něj otočily. "Nevím jak vy, ale já bych ty stoly postavil do řady a chtělo by to ještě jednu kytici, aby byla na každém stole jedna."

"To jo, Halt si na kytky potrpí," neodpustil si Gilan. Jeho poznámka ovšem sklidila úspěch. Jenny s Alyss se ihned vydaly natrhat další květiny. Ještě štěstí, že o ně v létě není nouze. I stoly se stěhovaly do nové pozice.

"Horáci, ta výzdoba je skvělá, fakt," řekl ten malý černovlasý kluk, který to měl na starosti. Výzdoba byla úkolem mladého rytíře a Horác se s tím vypořádal opravdu slušně. Na okolní větve stromů sice navázal snad všechno, co našel, ale vypadalo to krásně. Možná, že vyplula na povrch jedna z Horácových skrytých vlastností.

Děvčata se vrátila s novou květinou a v nachystané váze ji krásně upravila. Všichni už byli s úpravami hotovi. Jen jídlo a hosté se nacházeli na Redmontu a jako poslední bod ve Willově hlavě byl právě vyzvednout hosty a dopravit jídlo na louku.
Samozřejmě se nabízela i ta varianta, že by se hraničářovy narozeniny konaly právě na tomto lenním hradě. Ale oni doufali, že tak to bude pro Halta příjemnější.

***

Dveře do ložnice se pomalu otevíraly. "Wille?" ozvalo se, když Halt vešel do pokoje, který obýval jeho učeň. Ke svému úžasu ale nikoho nenašel. Zamračil se, obešel ten malý pokoj a dostal se až k posteli. Na polštáři ležel kus papíru převázaný provázkem. Hraničář pokrčil rameny, papír zvedl a prohlížel ho ze všech stran. V jídelně se posadil ke stolu a chystal se ho rozbalit. Měl tak trochu strach. Byl si téměř jistý, že ten dopis tam nechal Will a nevěděl, co přesně od toho kluka má čekat. Na klidu mu nepřidalo ani to, že svého učně nenašel na obvyklém místě. Dokonce chvíli přemýšlel nad tím, že je to dopis na rozloučenou a že Will utekl. To ovšem obratem zavrhl. Will byl dobrý hraničář a za pár týdnů ho čekal Den vyřazení a hlavně on nebyl z těch, kteří by věci nedokončovali a utíkali. S mírnými obavami tedy provázek rozvázal a papír, dosud smotaný do úhledné ruličky, rozbalil…

__________________________________________________________________________

Drahý Halte,
vím, že se mi asi vysměješ, ale jestli se chceš dozvědět víc, budeš muset dojít až k velkému dubu.
Tvůj Gilan

Halt hodil vztekle papír s krátkým vzkazem na stůl. Kvůli tomuhle Gilanově nejapnému žertíku měl hlavu plnou starostí o Willa.


No jo, ale Will tady pořád není, pomyslel si, a už kvůli němu se k velkému dubu vydal.

***

Velký dub jako orientační bod vybrali schválně. Jednak si byli jisti, že Halt ví přesně, kde se nachází a že si ho zaručeně nesplete s jiným dubem, ale hlavně od něho bylo vidět místo, které vybrali pro dnešní oslavu.


Na louce už bylo všechno nachystáno a všichni hosté jen netrpělivě čekali, kdy se objeví Halt.

Gilan a Will seděli u stolu naproti sobě. Will si rukou podpíral bradu a zíval. Gilan bubnoval prsty o desku stolu. Vypadal nervózně.

"Ty nemáš strach, že to Halt nepochopí?" zeptal se Gil, když už ho přestalo bavit koukat se na to, jak jeho se jeho společník nudí.

"Jsem napnutej jak prase před porážkou," začal Will a protáhnul si ztuhlé svaly. "Musíš, ale uznat, že Halt ještě nikdy nezklamal."

Co se týče pracovních úkolů, měl Will dozajista pravdu. Hraničář byl opravdu spolehlivý, ale dejte starému mrzutovi vtipný dopis, který říká, aby se trmácel k nějakému stromu…

"Halt si dává na čas, co?" začal sir Rodney a přisedl si k nim.

"To teda jo," přikyvoval Will, "měl by si pospíšit, nebo to s Gilanem nedopadne dobře," pokračoval a už při tom, co to říkal, se smál.

Gilan bezmocně rozhodil rukama. "Obdivuju tvůj vnitřní klid," prohlásil a zvedl se od stolu.

V tom okamžiku se přiřítila Jenny. "Poslyšte, něco mě napadlo, co kdybychom se všichni schovali támhle za to křoví, aby to hned nebylo tak jasný," oznámila jim nadšeně svůj návrh a přitom ukazovala na rozsáhlé křoví.

Rodney se zamyslel, nápad byl sice hoden malého dítěte, ale skrytě pozorovat hraničáře, jak hledí na tu všechnu výzdobu s jeho typicky zvednutým obočím, byla velice lákavá. Říkal si, že by nebylo úplně od věci si z Halta trochu vystřelit. "Já jsem pro," prohlásil a Will s Gilanem mu dávali za pravdu.

"To jsem ráda," oddechla si Jenn a když už to prošlo u Willa, vydala se obeznámit ostatní.

***

Halt došel až ke stromu, který Gilan popsal ve svém dopisu. Pečlivě se rozhlížel kolem. Snad čekal další papír a další instrukce. Jeho oči ale zpozorněly, když zaregistrovaly, jak se něco přivázaného na větvi třepotá ve větru. Když více zaostřil na ono místo, byl si celkem jist, že spatřil nohy od stolu a spoustu dalších fáborků. Vydal se tedy tím směrem.

Záhy zjistil, že neměl vidiny, ale palouček byl ozdobený a zřejmě nachystaný na nějakou slavnost. Jak Rodney předpokládal, opravdu se na všechno díval se zvednutým obočím. Jediné, co bylo Haltovi z počátku divné, bylo, že tu nikoho nevidí. Poměrně velká skupinka schovávající se za křovím se ale nemohla před zkoumavým pohledem hraničáře skrývat dlouho.

"No, tak vylezte," zakřičel Halt a ruce si složil na prsou. Ze křoví se vyrojila celá posádka a spousta jedinců se neubránilo smíchu.

"Všechno nejlepší," vykřikli společně, ale teď už se rozesmáli všichni.

Halt jim všem věnoval jeden ze svých vzácných úsměvů. Byl dojatý, že si vzpomněli na jeho narozeniny. Potom už se všichni posadili ke stolu a oslava začala. Lady Paulina se ujala proslovu a mistr Chubb je všechny pozval na oběd. Po výborném obědě samozřejmě nechyběl moučník v podobě dortu, který připravila sama Jenny. I ten sklidil úspěch a chválu.

Když se všichni najedli, začalo mezi hosty kolovat slovo "dárky", a tak se všichni zvedli a došli za keř, kam kromě sebe ukryli i dárečky pro oslavence.

Halt zůstal na chvíli sám, ale dovtípil se, co ho asi čeká. Proto trpělivě seděl. Z křoví opět vyšla celá skupina v čele s Willem a celý zástup mířil k Haltovi. Will jako první pogratuloval svému učiteli, ale ruka, ve které měl za zády schovaný dárek, najednou sklouzla, protože přišla o svou zátěž. Vyjeveně se rozhlížel kolem sebe na všechny strany.

"Straka, Wille, a ukradla ti dárek," oznámil zmatenému gratulantovi Horác stojící za ním. Nasadil přitom vážný výraz, ale potom se jako většina rozesmál. Jenom Willovi nebylo dvakrát do smíchu, a tak smutně svěsil ramena.

Na rozdíl od jiných lidí je ale u hraničářů běžné, že se dívají nahoru. Proto se i Will podíval na oblohu. Jeho snažení přineslo ovoce, uviděl straku, jak pečlivě ukládá jeho balíček do svého hnízda na velkém dubu. Will se zaradoval, na strom se dalo celkem snadno vylézt. Rozeběhl se a chytil za první nejnižší větev. Pak se vyhoupl na nohy a už si to vesele šplhal nahoru ke hnízdu. Jakmile se dostal zhruba na jeho úroveň, straka se vyplašila a odlétla pryč. Černovlasý mladík si vzal svůj dárek a slézal dolů. Když byl nohama pevně na zemi, urychleně, ale s úsměvem předal balíček Haltovi. Byl šťastný, že se mu dárek podařilo zachránit. Celá skupinka s obdivem pozorovala, s jakou rychlostí Will vyšplhal po kmeni. Následně se postavil stranou, aby mohlo gratulování pokračovat.

Když už všichni svůj dárek předali a znovu se posadili ke stolu, zvedl se Halt a všem srdečně poděkoval. Zahrnul tam i poděkování Willovi, nejen za jeho odvahu, ale i za pobavení celé společnosti.

"Měl si mu té kávy dát víc, alespoň tolik, co by straka neunesla," špitl Gilan směrem ke šťastnému Willovi.

"Jo, to jsem mohl," ohradil se, "ale ta káva je pravá aridská a já jí víc nekoupil!"
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 RenyNew RenyNew | 22. května 2014 v 17:47 | Reagovat

Kily, píšeš rozhodně pěkně, čtivě... poutavě. Osobně se mi úplně nejvíc líbil začátek - rozespalý Halt (a tak poslechnul svou hlavu :D), ale hlavě první "paloučková" scéna - samozvaná vládkyně Jenny :D. Ano, ona je přesně tenhle typ. Moc se mi líbila ta věta popisující "tyto jedince".
Horác a jeho skryté talenty :). Skvělé, i on byl zcela "autentický".
Nedočkavý Gil a klidný Will - super dvojka.
A nejvíc mě dostalo, že Halt u dubu čekal další vzkaz. Taková stopovaná :-D. Ta představa mě baví :D.

A co mohl Will dát svému učiteli? Samozřejmě, nic jiného než prvotřídní kávu :).

Kily, doufám že tohle nebude zdaleka jediná povídka, kterou jsme si od tebe mohli přečíst :)

2 Kily Kily | 22. května 2014 v 18:24 | Reagovat

[1]: Reny, moc děkuju, Tvůj komentář mě zahřál u srdce. Původně jsem měla trochu dilema, jestli mám příběh poslat, nebo ne. Každopádně jsem moc ráda, že jsem ho poslala:DDD

3 Hanka Hanka | 22. května 2014 v 18:28 | Reagovat

Určitě je dobře, že jsi ho poslala, Kily! :o) Příběh byl hezký, a i když jsem si původně myslela, že je Halt prokoukne a připlíží se jim za záda, docela jsem se bavila. :o) A zasloužíš si pochvalu za tu poslední větu. Taková správná tečka, správně hraničářská. Přesně jak napsala Reny - Co jiného mu Will mohl dát? :o)

4 Fluffy Fluffy | 22. května 2014 v 18:44 | Reagovat

Já se přidám se svým komentářem, abyste taky všechny viděly, co se mi na vašich povídkách líbilo. =)

Kily, musím se nejprve připojit k holkám, pevně doufám, že ještě někdy něco napíšeš, protože píšeš doopravdy čtivě a čtenáře to vtáhne hezky do děje. =)

Rozespalý Halt mě pobavil. To, jak se jal hned budit Willa, aby netrpěl sám. =D Takové hezky typicky ranní. =)

Musím přiznat, že nápad uspořádat velkou hostinu pro Halta na oslavu jeho narozenin byl skvělý nápad, zvlášť když Will pozval všechny, kteří pro Halta tolik znamenají. =) Bez nich bych si nedokázala představit žádnou pořádnou oslavu. =)

U Horácova skrytého talentu jsem se hihňala. =D Taková perfektní představa. =D A Jenny mě taky pobavila. =D

A dárek, který mu ukradla straka? A tím tak zapojit Willovu přednost a odolnosti pro výškám? Skvělé! =)

Moc mě to pobavilo a děkuju ti, že ses zúčastnila. =)

5 Kily Kily | 22. května 2014 v 18:57 | Reagovat

[3]:[4]: Holky, moc Vám děkuju za komentáře, udělaly mi hroznou radost.
A možná, že někdy něco pošlu...:DD

6 Patt Patt | 23. května 2014 v 15:51 | Reagovat

Kily, tvá povídka se mi moc líbila. Byla přesně taková, jaká být měla - čtivá, jak už zde bylo zmíněno, nápaditá a usměvavá. :)
Trošku si neumím představit podrážděnější Jenny, ale každé má své dny... A zmáknout Horáce a zbytek, to není žádný med. Pokud člověk není Halt. :D
Halt byl skvělý. Uvědomila jsem si, že jsem nikdy něco takového ještě nečetla. Konečně vypadá jako normální osoba, že? Taky se mu nechce vstávat, haha. :)) Tím mi dost připomíná mně (raději z principu spím o hodinu déle, než abych dobrovolně vstala dřív než v deset dopoledne).
To překvapení bylo super. A velmi příjemně mě překvapilo, že jsi tam dala i Rodneyho. A jeho trošku dětskou škodolibost vůči Haltovi. To bylo boží, jinak se to ani říct nedá. :D
A konečně Haltova reakce a Willovo šplhání... Nemám k tomu co dodat, fakt ne. :)
Moc se mi to líbilo, Kily, děkujeme za tvůj příspěvek a snad se v budoucnu znovu zúčastníš. :))

7 Kily Kily | 23. května 2014 v 19:44 | Reagovat

[6]: Patt, mockrát děkuju za komentář. Jsem opravdu ráda, že se líbí, protože, když nepočítám školní slohovky, je to můj první výtvor:DD
A jak jsi zmínila, že si Jenny takhle neumíš představit, já docela jo. Mě k ní to „vůdcování" docela sedí, už jen proto, že chtěla opustit mistra Chubba a otevřít si vlastní hostinec. Ale Tvůj názor Ti samozřejmě neberu, každý má své představy.:D
Takže ještě jednou Ti moc děkuju za krásný komentář:)

8 Patt Patt | 6. června 2014 v 21:09 | Reagovat

[7]: Jé, tvého komentáře jsem si všimla až teď, když jsem si to znovu  pročítala. :) Jo, Jenny dobře šéfuje, to nepopírám, sedí mi to k ní. Je dost rázná. :) Spíš jsem navyklá na tu veselou notu - však i v knihách mi zachmuřenější Gilan připadal nezvyklý. :D
A není vůbec zač!:)

9 Kačule Kačule | 10. března 2016 v 20:44 | Reagovat

Vtipná  velmi čtivá povídka - jako by to psal sám Flanagan. =)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama