STRÁNKY V REKONSTRUKCI!
Už brzy. =)

Plagiátorství

12. března 2014 v 11:54 | Fluffy |  NEWS

Ahoj všichni!

Mám pro vás oznámení, co se týče článků, které pro vás připravuji a překládám z anglických originálů, stejně tak se to dá lehce vztáhnout na povídky, které zde vycházejí. Na jednom nejmenovaném webu o HU jsem objevila svůj vlastní překlad - nebyl u něj vůbec uvedený odkaz na tenhle blog a ještě ho autor vydával za svůj.

Chtěla bych vás všechny upozornit, že svoji práci doopravdy poznám, protože to překládám hlavně tak, aby to znělo českým uším a ne tak, abych rozhovory překládala doslova. Nepřipadá mi fér, že vydáváte moji práci, nad kterou strávím dost času, za svoji.

Kromě toho, že je to neslušné a netaktní, v ČR je plagiátorství trestné. Úmyslným plagiátem je myšleno:

Úmyslný plagiát
• doslovné opsání nebo kopírování cizího textu a jeho vydávání za vlastní, aniž by byl
citován
• převzetí a publikování cizí práce (i seminární), včetně té, která ještě nebyla dokončena
a odevzdána
• vydávání kompilace (nebo její části) za vlastní originální text
• okopírování grafických prvků bez citace a odkazu na původní zdroj
• okopírování názvu, struktury (např. obsahu, osnovy aj.) cizího textu, popřípadě až do
té míry, že je možná záměna obou děl (§ 45 Autorského zákona)
• úmyslné neuvedení některých využitých zdrojů
• koupení či stažení volně dostupné práce a její vydávání za vlastní


Hned první bod je celkem dost výstižný - a právě s ním jsem se setkala (mimo jiné). To, že je něco volně přístupné na internetu, neznamená, že nejste povinni uvést zdroj, nebo dokonce vydávat něčí práci za vlastní.

To samé se týká v mnohem větší míře i povídek, které tu jsou uveřejněny - ty jsou chráněny autorským právem každého daného autora.

Autorská etika je velmi důležitá a pokud vás zajímá, co všechno autorský zákon a ona etika obsahuje a co chrání, opět se obrátím na stránky Vysokého učení technického v Praze - prosím, čtěte zde.

Myslím si, že není přece složité si sednout, napsat na mail a poprosit, jestli si na své stránky můžete dát přeložený rozhovor s panem Flanaganem, samozřejmě s podmínkou, že uvedete zdroj.

Dále bych prosila, aby povídky, které tu autoři a autorky uveřejňují, podléhaly stejnému pravidlu, navíc se souhlasem daného autora. Pokud se osobně s povídkářem nedomluvíte a jeho povídku i když s odkazem hodíte na svůj web, stále porušujete zákon. O etice ani nemluvě.

Pokud ani po téhle prosbě dané podmínky nesplníte a já objevím, že vydáváte články a příběhy z těchto stránek za svoje, budu nucena kontaktovat hosting vašich stránek a vysvětlit jim situaci. Je celkem jasné, že vaše stránky budou zrušeny, protože porušují platné zákony České republiky. Stránek o HU na českém internetu není tolik, aby se tahle krádež dala objevit.

A upřímně, ukradli byste v obchodě nějaké zboží? Asi ne. Tohle funguje na stejném principu. Duševní vlastnictví je celosvětově a mezinárodně uznáváno a chráněno, bez dalších výjimek. Chovejte se proto slušně a respektujte práci ostatních.

Děkuji za pochopení.

Fluffy
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Hanka Hanka | 13. března 2014 v 15:19 | Reagovat

Lidi jsou někdy, promiňte mi ten výraz, svině. A někdy se to stane prostě jaksi omylem, oni si to třeba ani neuvědomí. :o/
Tak či tak, Fluffy má pravdu. Kopírujte s odkazem.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama