STRÁNKY V REKONSTRUKCI!
Prosíme o trpělivost. =)

PS: Už v létě! ;-)

Rozhovor s Isabellou

9. února 2014 v 11:32 | Fluffy |  Rozhovory s povídkáři
Po dlouhé době Vám přináším další rozhovor, tentokrát s autorkou povídky První hraničář - Isabellou. =) Pokud Vás zajímá, jak si poradila s někdy ošemetnými otázkami, tak vzhůru do čtení! =)Rozhovor

 • 1. Ahoj, nevadilo by ti představit se nám trochu? Poodkrýt něco ze svého života? =)
No jsem docela tvrdohlavá 16-tiletá středoškolačka :-). Miluju hudbu a ráda hraju na klavír a dokonce i na varhany. Ve škole mě baví hlavě fyzika, matika, chemie a biologie a jsem také nadšencem všech knih, které jsou přeloženy do mého rodného jazyka, preferuji hlavně fantasy žánr. Jelikož jsem jedináček, tak by se dalo opravdu říci, že kniha je mým nejlepším přítelem :-).

 • 2. Jak dlouho znáš Hraničářova učně a jak ses k němu vlastně dostala?
Věřte nebo nevěřte, ale knížku Hraničářova učně znám z autobusu. Lehce jsem se nepohodla se svou kamarádkou a ona si ostentativně vytáhla knížku a začala číst. Já jsem si dokonce řekla, co za hrůzu zase v knižním světě objevila :-). A hle, do týdne jsem měla příležitost koupit si první díl, který jsem si přečetla jedním dechem.

 • 3. Co pro tebe Hraničářův učeň znamená?
Znamená pro mě začátek čtení knih ze svého výběru a zejména z žánru fantasy. Ať chcete nebo nechcete věřit, miluju všemožné pohádky a pověsti, například od mé oblíbené Boženy Němcové, byť jsou někdy trošičku morbidní a někdy zase vůbec nekončí dobře.

 • 4. Čistě ze zvědavosti, jak jsi narazila na tyhle stránky? A jaký byl impuls k tomu, aby ses o svoje povídky podělila?
Dlouho jsem nad touto otázkou přemýšlela. Vzhledem k tomu, že jsem narazila na tyto stránky, když Fluffy začala psát svou povídku Hra o čas, takže asi před dvěma lety, opravdu nevím, jak jsem se na tyto stránky dostala. Zřejmě jsem chtěla najít asi něco zajímavého k HU.

Jaký byl impuls k napsání povídky? No… moc se mi všechny napsané povídky líbily a já si taky chtěla zahrát na spisovatele :-). V první knize je napsána zmínka o založení hraničářů ve chvíli, kdy Halt zkouší Willa, a mně to přišlo jako velice zajímavý námět a je škoda, že se o tom John Flanagan více nerozepsal. Tak jsem se do toho s chutí pustila a čekám, jak to dopadne :-).

 • 5. Když už jsme u povídek, vezmeme to trochu obecněji. Jaké knížky, popřípadě právě povídky, máš nejradši a proč? Nebo jakému stylu dáváš při čtení přednost?
No jedna z mých oblíbených knih je Výjimečná od Kristin Cashore a Tessia, zrození čarodějky od Trudi Canavan. Proč? Protože tyto knihy jsou obzvláště výjimečné a autorky výborné. A také se mi líbí to, že u Kristin Cashore vždy nedopadne vše naprosto dobře, např. že nádherná hlavní hrdinka přijde o pár prstů, píše prostě podle mě neuvěřitelně lidsky, kdy i to nevětší vítězství většinou krutě zaplatíme a odvedeme svou daň. Navíc píší o nezávislých a odvážných ženách a to se mi vždy líbilo. Také mám ráda knihy z jiného žáru např. Don Bosko od Teressia Bosca a mám moc ráda Jane Austenovou :-).

 • 6. Ošemetnější otázka, která knížka, kterou jsi přečetla, se ti nelíbila? Nebo kterou jsi dokonce nedočetla?
Jedna z knížek, které jsem nedočetla, byla Nádherné bytosti od Kami Garcia a Margaret Stohl. Neví proč, ale prostě se mi do této knihy nějak moc nechtělo.

 • 7. Tahle otázka s oblíbenými knihami souvisí, doporučila bys nějakou svým čtenářům nebo kolegyním? =)
Určitě Tessia, zrození čarodějky od Trudi Canavan. Tu mám prostě moc ráda. A také Don Bosko od Teressia Bosca, kterou prostě zbožňuju.

 • 8. Nelze si nevšimnout, že na stránky chodí dost lidí - co bys vzkázala těm, kteří se zdráhají napsat pod přečtenou kapitolu svůj názor?
Myslím, že se absolutně nemusí bát. Je to všechno dost anonymní. To neznamená, že všichni začneme okamžitě všechny pomlouvat, ale to znamená, že za tvůj názor tě nikdo nepřijde zfackovat domů. Navíc, každý má prostě svůj názor, ať je kladný či záporný, hlavně ne urážlivý. To nemám ráda. Když se někdo s něčím pachtí a nějaký s prominutím blbec začne psát nějaké blbosti, nedej bože nějaké sprosťárny :-(.

 • 9. A co bys naopak ráda řekla těm, kteří tě svými komentáři podporují?
Moc děkuji. Jsem tak ráda, když mě někdo pochválí, i když si myslím, že někdy nezaslouženě. Protože osobně svou práci většinou hodnotím spíše záporně :-).

 • 10. Myslíš, že ti láska ke knížkám Johna Flanagana vydrží dlouho?
Je to jedna z mých nejoblíbenějších knih a na to se nezapomíná. Myslím, že si vždy s radostí od něho něco přečtu,

 • 11. Kdyby ses musela zúčastnit Dne vybírání, které povolání by sis zvolila?
To já opravdu nevím. Vzhledem k tomu, že jsem holka, hraničářem bych být asi nemohla. Navíc jsem děsný nervák a nikdy bych nemohla nikomu ublížit ani ho zabít, což jako hraničář bych jednou určitě musela udělat. Diplomatkou bych taky být nemohla, jak už jsem řekla, jsem vždy hrozně nervózní, hlavně když mi jde o život. Mečem bych byla nebezpečná sobě i svému okolí a koně by mi nejspíš zdrhli nebo udupali. To co uvařím, nežere ani pes, takže….. asi bych šla k písařům (nezapomínejme, že Willova dne vybírání byli přítomni jenom ti učitelé, kteří učně potřebují). Takže fakt nevím. Ale nejraději bych chtěla studovat nějaké léčitelství nebo něco na ten způsob :-).

 • 12. Kdyby ses stala hraničářským učněm, ke komu by ses chtěla jít učit? Můžeš si vybrat kohokoliv z celého sboru, pochlub se nám! A pokud máš pro svou volbu důvod, sem s ní!
Crowley. Jedině on. Věčný optimista, který si rád pohvizduje. Z Halta bych se asi zbláznila. Ale ani Gilan by nebyl špatný, je taky docela hodný. Vlastně víc těch hraničářů neznáme, že?

 • 13. Vím, tahle otázka se asi nesetká s všeobecným nadšením, protože je na ni tak těžké odpovědět, ale věř mi, nechci tě nijak trápit - jen bych ráda věděla, jestli tu není někdo, koho bys chtěla zmínit, aby si ostatní uvědomili, že bez něj by ten příběh nebyl tím pravým. =) Takže, kdo je tvoje oblíbená postava? Nebo postavy? =)
K srdci mi přirostla Alyss. Mám ji prostě moc ráda. Je nezávislá, chytrá a krásná. Tohle vše obdivuji.

 • 14. Četla jsi už Bratrstvo? A kterou z Flanaganových sérií máš radši - Hraničářova učně, nebo právě příběh Volavky a její posádky?
Ano, Bratrstvo jsem četla. Všechny tři díly, abych byla přesná, a docela se mi to líbí. Je to prostě jiný příběh. A abych odpověděla na druhou otázku. Mám prostě radši Araluen, takže Hraničářova učně mám prostě radši. I když Volavky mám taky moc ráda, ale HU je prostě nej.

 • 15. Zůstaneme u Hala a jeho přátel, jaké z nových knížek máš dojmy? Popřípadě, máš nějaké připomínky, změnila bys na ději něco? Nebo by sis naopak něco přála do dalších pokračování?
Nic bych nezměnila, protože když ano, už by to nebylo ono.

 • 16. Dost podobná otázka na Hraničářova učně - bylo něco za celých jedenáct vydaných knížek, co bys udělala jinak? Nebo co tě zaskočilo? Rozesmálo, rozplakalo?
Co mě rozesmálo? Jak se Will poprvé potkal s Cukem. Co zaskočilo? Ani nevím, možná to jak Evanlyn říká Horácovi zlato. Nevím, jestli mě něco vůbec rozplakalo, toho si nejsem vůbec vědoma. A co bych udělala jinak? Jak už jsem řekla. Vůbec nic :-).

 • 17. Kdybys musela vybrat jednu knížku z celé série, která by to byla? Kterou z nich otevíráš nejčastěji a stále si ji čteš dokola?
Asi 6. díl. Mám prostě ráda Willa jako samostatného hraničáře.

 • 18. Je něco, na co jsem se nezeptala, ale co bys ráda řekla? =)
Já opravdu nevím. Dokonce si spíš myslím, že jsem se zakecala, pardon, rozepsala až moc :-).

 • 19. Kdyby někdo do tvých komentářů napsal něco, co by se ti hodilo do povídky a co tě nenapadlo, použila bys to?
Vzhledem k tomu, že většinou posílám asi tak čtvrtinu toho, co napíšu, nemohlo by se to křížit s tím, co mám napsané. Pokud by se mi to ale hodilo a autor komentáře svolil, samozřejmě bych to ráda udělala.

 • 20. Dokázala bys strávit den s Haltem, který nevypil svou kávu?
To asi ne. Vzhledem k tomu, že jsem velmi mírná povaha. Možná by mi nahnal strach i Halt, který si vaří jednu kávu za druhou :-).

 • 21. Kdyby sis měla vybrat mezi dobrodružstvím se Skandijci a dobrodružství s Araluenci, které bys zvolila?
Jelikož Skandijci mají otrokářský sytém a všeobecně jsou moc… no, jsou to prostě Skandijci. Já bych volila Araluence.

 • 22. Jak bys pojmenovala svého hraničářského koně?
Arden. Nevím proč, ale okamžitě mě to napadlo jako odpověď na tuto otázku.

 • 23. Kdybys mohla něco napsat Flanaganovi, s jistotou, že si to přečte, co by to bylo?
Děkuji za to, že jste se rozhodl začít psát. Protože vaše knížky jsou jedny z nejlepších, co jsem kdy četla. Jste opravdu moc dobrý spisovatel a já si Vás velice vážím. Prosím, prosím napíšete další knihu, tedy 13. díl HU? Prosím pěkně :-).

 • 24. Jsi závislá na kávě? =)
Jsem, ale vzhledem k tomu, že jsem zřejmě hyperaktivní, po kávě nespím dva dny. Takže kávu jsem nucena velice omezit :-( :-( :-(.

A teď otázky od tvých kolegyň a čtenářek. =)

 • 25. Kde a jak jste prvně narazily na Hraničářova učně? (Hanka)
V autobuse, kdy se na mě moje kamarádka prostě naštvala a začala si číst. Jak milé, že?

 • 26. Píšete něco jiného než fan-fictions na Hraničářova učně? (Hanka)
Ano, právě jsem, tedy dalo by se říci, že jsem dokončila životopis jedné holčičky z Londýnského sirotčince zhruba z období kolem roku 1850.

 • 27. Co říkáte na 12. díl? (Hanka)
Určitě bude výborný a už se na něj hrozně moc těším.

 • 28. Pily jste už někdy kávu s medem? (Tammi)
Přiznávám se, že jsem to ještě nikdy nezkusila.

 • 29. Střílely jste někdy z luku? (Tammi)
Ano a můj šíp letěl kamsi do neznáma. Myslím, že bych se to asi nikdy nenaučila :-).

 • 30. Umíte zvedat jedno obočí? (Tammi)
To se mi vůbec nedaří. Když jsem to zkoušela, kamarád se mě se smíchem zeptal, jestli mi není špatně :-).

 • 31. Máš nějaký nápad, co bys chtěla napsat, až dopíšeš rozepsanou povídku? Pokud ano, podělíš se s námi o něj? (Iviis)
Ano a bohužel nepodělím. Berte to jako mé velké tajemství, které se mi nechce moc prozrazovat. Mohu říci jenom toto, že jsem povídku na toto téma nebo podobnou ještě nenašla.

 • 32. Kdy a proč jsi začala psát? (Iviis)
Kdy? To opravdu nevím. A proč? Ani nevím. Možná jsem chtěla zjistit, jestli to dokážu.

 • 33. Včleňuješ do svých fan-fictions svoje vlastní zážitky? (Iviis)
Ani ne. Poprvé, když jsem jako malá viděla koně, hrozně jsem se ho bála a jednou jsem z něho i pořádně spadla. Po druhé mi bylo mírně naznačeno, že dotyčný kůň, kterého hladím, moc rád kouše. Tak jako hraničář či obyčejný člověk v době, o které píšu, tedy kdy kůň byl hlavní dopravní prostředek, bych se nikam daleko asi nedostala. Z luku střílet opravdu neumím a s členy královské rodiny jsem se opravdu ještě nesetkala (pro vysvětlení - objeví se v budoucích kapitolách). Takže asi ne :-). Díky mým zážitkům včleněným do příběhu bych asi potom nevěděla, jestli píšu komedii nebo tragédii :-).


***

Is, děkuju moc za rozhovor! =)

*
A chtěla bych poprosit ty autory, kterým dotazníček nedošel, aby se mi zmínili, až mi budou posílat nové díly svých povídek, moc vám děkuju! =)
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Tammi Tammi | 10. února 2014 v 14:26 | Reagovat

Isabell, odpovídala si vážně skvěle :D Tvé odpovědi mě pobavily :D :P

2 Hanka Hanka | 10. února 2014 v 18:16 | Reagovat

Můžu říct jediné, už se těším, až se s tebou potkám na srazu. :o)
Taky bych ti chtěla poděkovat za zodpovězení mých otázek, některé tvé odpovědi mě též pobavily. Musím souhlasit se svou sestřičkou. :o)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama