STRÁNKY V REKONSTRUKCI!
Prosíme o trpělivost. =)

PS: Pro více informací nás kontaktujte na rangersapprenticecz@gmail.com

Luk a meč - 9. kapitola

4. prosince 2013 v 13:11 | Fluffy |  Luk a meč
autorka: Janka


Kapitola 9. - Útěk

Gilan se díval za obzor. Už tři dny si s Haltem pobíháme po vesničkách a ona tam někde seděla v útrobách hradu toho zrádcovského barona. Naposled takhle zradil Morgarath. To je ten problém - byli jsme ve zdánlivém klidu moc dlouho, je jasné, že se něco muselo semlet, povzdechl si. I když… hraničář si rozhodně v klidu neposedí. I když né, že by to někomu z nás vadilo. Nesnesl bych jen tak sedět v kanceláři a vyřizovat hlášení, nebo se prostě jen tak flákat celé dny, tak jak to dělá otec. Ne, můj život je tohle, pomyslel si vysoký hraničář.


Ve vesnicích postupovali vždy stejně: přijeli, ubytovali se v místní hospodě, odposlouchávali v lokálu, přespali zde a odjeli. Bohužel i informace se od sebe nijak nelišily, a tak se s Haltem domluvili, že dnes pojedou za Willem a Horácem. A Joan. Smutně se usmál, když si vzpomněl, jak spolu dělali vylomeniny a tím svoje mistry doháněli k šílenství. Nebo když se Halt s Crowleym vsadili o to, kdo má vycvičenějšího učně. Té soutěži věnovali celý jeden sněm. Nakonec museli oba přijmout remízu - Gilan byl lepší v boji s válečky a ve stopování, John/Joanna zase v ošetřování a v kurýrském kódu. Kupodivu ve střílení, ve vrhání nožů i v nenápadném pohybu a šermu byli oba nastejno. Akorát se neshodli na kávě, Gil ji pil po vzoru svého mistra, a to s medem, a Joan vždycky říkala, že je škoda kazit chuť dobré kávy něčím sladkým.

Jo byla to švanda. Nebo když jel na svůj první sněm…

***

"Už tam budeme?" zeptal se Gil, to dopoledne snad už podesáté.

Halt si jen malinko otráveně povzdechl. Kromě toho nijak nereagoval. Už byli na cestě tři dny a Gilan měl dojem, že Sněmoviště musí být blízko. Během poslední hodiny vnímal ve vzduchu neznámou vůni. Zmínil se o tom Haltovi a ten mu stručně sdělil: "To je sůl. Blížíme se k moři," a dál se o tom odmítal bavit. Gilan poočku mrkl na svého mistra v naději, že se třeba uráčí podělit se s ním o nějaké další informace, ale hraničářův pronikavý zrak bedlivě zkoumal terén před nimi. Gilan si všiml, že čas od času se také dívá nahoru do stromů, které cestu lemovaly.

"Vy něco hledáte?" zeptal se Gil a Halt se v sedle otočil.

"Konečně užitečná otázka," ocenil. "Ano, vlastně hledám. Náčelník hraničářů nechává všude kolem Sněmoviště postavit hlídky. Když přijíždím, vždycky se je snažím obelstít."

"Proč?" zeptal se Gilan a Halt si dovolil nepatrně se pousmát.

"Udržují se tak ve formě," vysvětloval. "Pokusí se dostat se nám nenápadně za záda a sledovat nás až na místo, aby mohli říct, že mě dostali. Je to hloupá hra, která se jim moc líbí."

"Proč je to hloupé?" nechápal Gilan. Znělo to přesně jako nějaké z těch cvičení, která s Haltem pravidelně prováděli.

Hraničář se v sedle otočil a bez mrknutí oka zíral na Gilana.

"Protože se jim to zatím nikdy nepovedlo," řekl. "A letos se budou snažit ještě víc, protože vědí, že mám s sebou učně. Budou chtít zjistit, jak jsi dobrý."

"Patří to k té zkoušce?" zeptal se Gilan a Halt přikývl.

"Je to její začátek. Pamatuješ, co jsem ti říkal včera večer?"
Gilan přikývl. Poslední dva večery u táborového ohně dával Halt Gilovi tichým hlasem rady, jak si má počínat při Sněmu. Včera večer rozebírali taktiku pro případ, že by je někdo sledoval ze zálohy, a právě o tom teď Halt mluvil.

"Kdy budeme…," začal Gilan, ale Halt byl najednou ve střehu. Varovně zvedl prst, aby Gil mlčel, a Gilan ho okamžitě uposlechl. Hraničář mírně pootočil hlavu. Koně klidně jeli dál.

"Slyšíš to?" zeptal se Halt. Také Gilan natahoval krk. Připadalo mu, jako by odněkud za nimi zaslechl slabé údery kopyt, tedy možná. Nebyl si ale jistý. Kroky jejich vlastních koní všechny zvuky přicházející zezadu překrývaly. Pokud tam někdo byl, jel stejným krokem jako oni.

"Změň krok," zašeptal Halt. "Až řeknu tři. Raz, dva, tři."

Špičkou levé nohy oba zároveň zlehka šťouchli koně do boku. Byl to pouze jeden z mnoha signálů, na které byli Blaze a Abelard naučeni reagovat. Oba koně ihned při dalším kroku zaváhali. Pak jako by poskočili a zase pokračovali svým tempem. Krátké zaváhání však časově posunulo pravidelné údery kopyt a Gilan stačil zaslechnout další dusání kopyt za jejich zády, něco na způsob zpomalené ozvěny. Pak ten jiný kůň také změnil krok, aby ho srovnal s nimi, a zvuk byl pryč.

"Hraničářský kůň," řekl tiše Halt. "To bude určitě Crowley."

"Jak to víte?" zeptal se Gilan.

"Takhle rychle umí změnit krok jenom hraničářský kůň. A bude to Crowley, protože pokaždé je to Crowley. Dělá mu dobře pokoušet se mě nachytat."

"Proč?" nerozuměl Gil a Halt se na něj podíval.

"Protože jsme se spolu učili," vysvětloval Halt "a on se mě teď snaží nachytat." Gilan se nadechl, že něco řekne, ale Halt mu naznačil, aby mlčel, a propátrával cestu před nimi. Pak ukázal. "Tamhle v tom místě," řekl. "Jsi připraven?"...
Neznáte to odněkud? :D Příště tu budete mít pokračování Gilanových vzpomínek na jeho první cestu na sněm. Tak se těšte.

Janka
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Fluffy Fluffy | Web | 4. prosince 2013 v 13:13 | Reagovat

Jasně, že známe, to je scéna z první knihy, pokud mě paměť nešálí. =D Skoro totožná, že? =)
Upřímně mě trochu víc zajímá, co bude s Joan, je mi jí totiž hrozně líto. =)
Těším se na další díl. =)

2 WiseGirl WiseGirl | 4. prosince 2013 v 14:50 | Reagovat

ovšem že známe. Přesně jak říkala Fluffy jen jsi vyměnila Willa za Gila, Blaze za Cuka a Gilana za Crowleyho :). to ze vzpomínkami je skvělý nápad a jsem ráda že znovu píšeš :))

3 Hanka Hanka | 4. prosince 2013 v 16:09 | Reagovat

To je v podstatě úplně to samé, co zažil Will, když jel na svůj první sněm, ne? :o)
Taky by mě zajímalo, co je s Joan, jestli utekla, nebo ne... :o) Na to si ale nejspíš budu muset počkat. :o)

4 Leník Leník | 4. prosince 2013 v 17:42 | Reagovat

Juhůůůů, konečně se objevila nějaká povídka:....jsem moc ráda, že blog opět začíná fungovat. Fluffy, moc hezky se o něj staráš :DD
A teď k povídce.... úžasný nápad i v takhle pozměněné podobě mě to moc pobavilo a Gilanovo: „už tam budem" mě připomíná oslíka ze Shreka (a dosaďte si za Gila oslíka :DDDDDD)
Děkuju, už se těším na další kapitolku:)

5 Janka Janka | E-mail | 4. prosince 2013 v 23:21 | Reagovat

[4]:[3]:[2]:[1]: Ano máte samozřejmě pravdu :) Jeto z jedničky. V další kapitole bude ještě dokončení a pak se nám tu znovu objeví Joanna. Ale to už začínám až moc prozrazovat dopředu. :D

6 Fluffy Fluffy | Web | 5. prosince 2013 v 7:40 | Reagovat

[5]: Jupí, Joanna! Joanna! =D
Moc se těšíme! =)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama