Rozhovor s Iviis

17. listopadu 2013 v 14:05 | Fluffy |  Rozhovory s povídkáři
Když jsem dělala rozhovor s Iviis, měla jsem pocit, že ji znám odjakživa. =) Bavila jsem se, když mi přibližovala, co dělá, když je část knížky obzvlášť napínavá - a teď si to můžete přečíst i vy. =)
Jsem si jistá, že budete mít stejný pocit, jako jsem měla já. ;)
Rozhovor

1. Ahoj, nevadilo by ti představit se nám trochu? Poodkrýt něco ze svého života? =)

Ahoj, proč by ne? :) Je mi 14, mám mladšího bráchu a velkou složitou rodinu. Poslední dobou jsem začala psát povídky. Mimo to moc ráda čtu, hraju na kytaru, zpívám (pokud se těm zvukům, co ze mě vychází, dá říkat zpěv :D), na kreslení jsem totálně levá, takže obdivuju všechny, co to umí. Už osmej rok (páni, to to letí... :D) dělám mažoretky a druhým nebo třetím rokem cheerleading. Ve škole mám ráda jazyky, chemii a hlavně kamarády, na který nedám dopustit. No, to by mohlo bejt asi tak všechno. :)

 • 2. Jak dlouho znáš Hraničářova učně a jak ses k němu vlastně dostala?
Teď nevím, jestli jeden a půl nebo dva a půl roku. Ale typuju to spíš na první možnost. A jak jsem se k němu dostala? Jednoho krásného dne kamarádka přišla s tím, že četla úžasnou knížku, začala z ní používat hlášky a podobně, vždyť to znáte. :) Tak jsem si ji taky přečetla, abych jí alespoň trochu rozuměla a skončilo to tak, že jsme se snažily si navzájem ukrást z knihovny novej díl. :D

 • 3. Co pro tebe Hraničářův učeň znamená?
Hraničářův učeň pro mě znamená opravdu hodně, klidně si řekněte, že jsem cvok, co to dotáh' až moc daleko, ale já se toho od hraničářů dost naučila - všímat si víc věcí okolo sebe, zaznamenávat každou maličkost, co mi kdo řekne (kdo ví, kdy se to může hodit), a v neposlední řadě se i koukat nahoru. :)

 • 4. Čistě ze zvědavosti, jak jsi narazila na tyhle stránky? A jaký byl impuls k tomu, aby ses o svoje povídky podělila?
Strejda Google. :D Když se okolo mě najednou vyrojilo hodně fanfictionerek, tak jsem si řekla, že přece musej bejt i lidi, co píšou něco na Hraničářova učně. Tak jsem narazila třeba i na Čarodějku z Redmontu. Řekla jsem si, že by nemuselo bejt špatný to zkusit taky, tak jsem něco napsala, bavilo mě to, a tak jsem hledala stránky, kde bych to třeba mohla zkusit zveřejnit. Čistě náhodou jsem narazila na tyhle. A jsem strašně ráda, že že jsem se přidala právě do téhle skupiny, protože je taková moje krevní skupina. :) Lidi, mám vás ráda. :) A pokud je tady někdo, kdo se třeba bojí poslat svoji povídku, ať to zkusí! Taky jsem se bála, ale rozhodně se to vyplatilo. ;)

(Fluffy: My tě máme taky rádi! =) A taky chceme, aby nás tu bylo co nejvíc. ;))

 • 5. Když už jsme u povídek, vezmeme to trochu obecněji. Jaké knížky, popřípadě právě povídky, máš nejradši a proč? Nebo jakému stylu dáváš při čtení přednost?
Nejradši mám určitě fantasy a vůbec dobrodružnou literaturu. Nebráním se ani takovým těm opravníkům obecně oblíbených omylů a knížkám z lékařského prostředí. Když vezmu nějaké příklady, tak se mi hrozně líbil třeba Robinson Crusoe (D. Defoe, taková klasika ;)), Stopařův průvodce po galaxii (D. Adams), teď jsem začala číst Artemis Fowl (E. Colfer), jsem u druhýho dílu a taky se mi to moc líbí. A poslední dobou jsem začala s Robinem Cookem, ale to chce se trochu vyznat vždycky v určitým oboru medicíny (nebo mít po ruce počítač :D). A samozřejmě Hraničářův učeň a Bratrstvo. :) Co se povídek týče, tak nemám moc v lásce Imagine, ale ty se o Hraničářovu učni zatím nepíšou. Ufff... :D

 • 6. Ošemetnější otázka, která knížka, kterou jsi přečetla, se ti nelíbila? Nebo kterou jsi dokonce nedočetla?
Těch bylo. :D Hobita jsem třeba četla natřikrát (pravda, pak se mi hrozně líbil :D). Teď třeba nemám dočtený (z důvodu, že se mi to nelíbilo) Betsy a císař (S. Rabinová), Kapitána Nema (J. M. Troska) nebo Planetu Interterru (R. Cook, na tu se v dohledný době nejspíš ani nechystám, knížky z ponorek, ropnejch tankerů a geologickejch průzkumnejch lodí mě zrovna neberou... :))

 • 7. Tahle otázka s oblíbenými knihami souvisí, doporučila bys nějakou svým čtenářům nebo kolegyním? =)
Určitě můžu všem doporučit knížky, který jsem zmiňovala v bodu číslo pět. Ale klidně můžu pokračovat: Třeba i jiný knížky Eoina Colfera (třeba Detektivní agenturu Půlměsíc - četla jsem jenom první díl, ale bylo to teda něco...), nebo Dva divochy (E. T. Seton, tam se člověk dozví takovou zvláštní formou hodně o táboření a to já ráda ;)).

 • 8. Nelze si nevšimnout, že na stránky chodí dost lidí - co bys vzkázala těm, kteří se zdráhají napsat pod přečtenou kapitolu svůj názor?
Nemáte se čeho bát! Tady vás nikdo neukousne (ono to po drátě ani moc dobře nejde, že :D) a každýho potěší vědět, co si ostatní o jeho tvorbě myslí. ;)

(Fluffy: Tady bych se rozhodně přidala, vidím každý den, kolik z vás si otevře danou povídku a přečte si ji, pak mě dvakrát tolik mrzí, že pod ní autorka nenajde ani jednu větu, že jste tam byli. =) Lidi, vám to nic neudělá a... spíš naopak! Budete tu mít díly rychleji, protože zpětná vazba je pro spisovatele zásadní náboj a psaní jde pak úplně samo. =))

 • 9. A co bys naopak ráda řekla těm, kteří tě svými komentáři podporují?
Jedno velký děkuju. :) Je moc hezký vidět, že se povídka alespoň trochu líbí. :) Takže ještě jednou moc děkuju a samozřejmě můžete naoplátku počítat s mojí podporou. :)

 • 10. Myslíš, že ti láska ke knížkám Johna Flanagana vydrží dlouho?
Určitě! Dokonalý věci přece nejde nemilovat. :)

 • 11. Kdyby ses musela zúčastnit Dne vybírání, které povolání by sis zvolila?
To je zapeklitá otázka. (To tady ode mě ještě uslyšíte. :D) Na hraničáře bych si asi netroufla (a oni by mě mezi sebe asi ani nechtěli). Na písaře bych neměla dost trpělivosti a do bojové školy by mě určitě nevzali - za prvý jsem holka a za druhý malá. Takže zbejvá kuchyně nebo stáje. Vařit sice trochu umím, ale pořád by mě to asi nebavilo (a navíc bych měla od mistra Chubba otlučenou hlavu :D). Takže bych šla asi ke koníčkům. :) A vůbec by nemuselo bejt špatný potom chovat a cvičit koně pro hraničáře. :)

 • 12. Kdyby ses stala hraničářským učněm, ke komu by ses chtěla jít učit? Můžeš si vybrat kohokoliv z celého sboru, pochlub se nám! A pokud máš pro svou volbu důvod, sem s ní!
Upřímně, asi bych se bála jít k Haltovi. A pak už by mi bylo jedno, jestli k Willovi, Gilanovi, Crowleymu (kdyby bral učně)... Kdo by se mě byl ochotný ujmout, k tomu bych šla. :)

 • 13. Vím, tahle otázka se asi nesetká s všeobecným nadšením, protože je na ni tak těžké odpovědět, ale věř mi, nechci tě nijak trápit - jen bych ráda věděla, jestli tu není někdo, koho bys chtěla zmínit, aby si ostatní uvědomili, že bez něj by ten příběh nebyl tím pravým. =) Takže, kdo je tvoje oblíbená postava? Nebo postavy? =)
To je zapeklitá otázka. :D Já osobně neupředňostňuju žádnou postavu, protože mi to pak přijde nefér vůči ostatním. Takže mám ráda všechny, kromě takovejch těch záporáků, jako je Slogor a podobně. :)

 • 14. Četla jsi už Bratrstvo? A kterou z Flanaganových sérií máš radši - Hraničářova učně, nebo právě příběh Volavky a její posádky?
Samozřejmě že četla! K druhé části otázky... Já nevím. :D Obojí mám ráda, obojí je to takové... "Svoje". :) (Doufám, že to někdo pochopí, protože já to neumím popsat :)) Prostě mám ráda jak Willa, Horáce, Halta, Alyss, Evanlyn, Gilana, tak Hala, Stiga, Thorna, Edvina, Jespera... :)

 • 15. Zůstaneme u Hala a jeho přátel, jaké z nových knížek máš dojmy? Popřípadě, máš nějaké připomínky, změnila bys na ději něco? Nebo by sis naopak něco přála do dalších pokračování?
Je to zase něco trošku jiného - neříkám horšího nebo lepšího, prostě jiného. :) Nevím, jestli si Bratrstvo až tak zamiluju, ale rozhodně ho hodlám dočíst. :) Připomínky nebo návrhy asi žádné nemám, nechám to na Panu Spisovateli. ;)

 • 16. Dost podobná otázka na Hraničářova učně - bylo něco za celých jedenáct vydaných knížek, co bys udělala jinak? Nebo co tě zaskočilo? Rozesmálo, rozplakalo?
Nic bych neměnila. :) Momentů, který mě zaskočily, bylo požehnaně - třeba když Willovi ve Výkupném za Eraka zmizel v písečné bouři Cuk. Když jsem po večerech HU četla, tak jsem věčně budila rodiče - buď jsem se smála, nebo brečela a následně smrkala a do školy jsem chodila s cucflekama po zápěstích (lidi, prosím, neptejte se mě, proč to dělám, když je v knížce napínavá část :D). A tyhle věci byly pořád dokola, takže já ani nevím, jestli mám nějakej takovej významnej moment. :)

 • 17. Kdybys musela vybrat jednu knížku z celé série, která by to byla? Kterou z nich otevíráš nejčastěji a stále si ji čteš dokola?
No... Asi Rozvaliny Gorlanu. Nebo Ztracené příběhy. Nebo Výkupné za Eraka. :D Ono je těžké říct, která je nejlepší - všechny mají něco do sebe a všechny se mi líbily. Ale je pravda, že Rozvaliny Gorlanu jsem četla dvakrát. Asi proto, že tam to všechno začalo. :)

 • 18. Je něco, na co jsem se nezeptala, ale co bys ráda řekla? =)
Asi ne... Nebo mě alespoň nic nenapadá. ;)

 • 19. Kdyby někdo do tvých komentářů napsal něco, co by se ti hodilo do povídky a co tě nenapadlo, použila bys to?
Určitě! Ještě se mi to nestalo, ale klidně bych to s klidným svědomím použila. Myslím, že je to i určitým způsobem pro toho komentátora vlastně pocta. :) Ono je taky sranda, když má člověk napsaný pokračování daleko dopředu, čte si komentáře a v nich je: "A mohlo by to pokračovat tak a tak...," a ono to tak je. :)

 • 20. Dokázala bys strávit den s Haltem, který nevypil svou kávu?
Já myslím, že bych s ním měla problém i normálně. :D Co se zvědavosti týče, jsem někdy horší než Will, takže bych mu pěkně lezla na nervy. :D A kdyby ráno neměl čas na kávu... Radši nedomýšlet. :D

(Fluffy: To bych docela chtěla vidět... =D Willa a tebe najednou... možná by Halt radi utekl zpátky do Clonmelu. =D)

 • 21. Kdyby sis měla vybrat mezi dobrodružstvím se Skandijci a dobrodružství s Araluenci, které bys zvolila?
Sakra, zase jedna těžká otázka... :D Osobně bych řekla, že mám blíž k Araluencům, ale Skandijce mám taky ráda. :) No, nevím, nevím... :)

 • 22. Jak bys pojmenovala svého hraničářského koně?
Nebudu se tajit tím, že ve Vysněném povolání je Iviis dělaná podle mě (mohla bych to zkusit, ale stejně by mi asi nikdo nevěřil :)), a že i jméno koně jsem vybírala, jak bych vybrala doopravdy - takže Ass. A kdyby to byl kůň, tak bych sáhla po Tomovu Anirovi nebo Dolganovi (ten se tam časem taky objeví).

 • 23. Kdybys mohla něco napsat Flanaganovi, s jistotou, že si to přečte, co by to bylo?
Já mu psala! A kdyby jednou! :D Poprvé si to asi ani nepřečetl... Škoda. Podruhé to bylo teď, jak s ním byl chat na facebooku - podařilo se mi napsat jako první, takže jsem měla jako první odpověď. :) Ptala jsem se ho, jestli by se k nám nechtěl podívat. Řekl, že by rád, ale musím počkat, až si ho pozvou z nakladatelství. Tak jsem psala na nakladatelství a tam říkali, že už ho zvali několikrát, ale že to zatím nevyšlo... Tak vám nevím. Asi mu budu psát potřetí. :)
Ale ono to jednou vyjde. My ho jednou potkáme... :)

 • 24. Jsi závislá na kávě? =)
Závislá asi přímo ne, ale ráda si dám. :D


A teď otázky od tvých kolegyň a čtenářek. =)

 • 25. Kde a jak jste prvně narazily na Hraničářova učně? (Hanka)
To už jsem popisovala výš. Pamatuju si, že když jsem si půjčila první díl, třetinu jsem ho přečetla ve škole (to bylo poprvé a naposled, co mě učitelka chytila s knížkou :D). Pak jsem šla domů, sněžilo, a já odolávala pokušení ji vtáhnout a otevřít, protože jsem nechtěla, aby byla mokrá. :D

 • 26. Píšete něco jiného než fan-fictions na Hraničářova učně? (Hanka)
Myslím, že není nikdo, kdo by psal jedno téma. ;) A pokud jo, tak já to nejsem. Píšu ještě ff-ky s One Direction, mám napsanou jednu na Hobita a jednu jednodílku s Artemisem Fowlem. :)

(Fluffy: Myslím, že by se sem hodil odkaz na tvůj blog a hlavně na spoluautorskou komentářovou povídku právě na téma HU, kam se může zapojit opravdu každý. =) Takže tady to je!)

 • 27. Co říkáte na 12. díl? (Hanka)
Já jsem nadšená! Zatím odolávám a nechávám si děj jako překvapení, takže nečtu žádný ty ochutnávky a hrozně se těším! :)

 • 28. Pily jste už někdy kávu s medem? (Tammi)
Samozřejmě! A vůbec se Willovi, Haltovi a Gilanovi nedivím, že jim tak chutná. :D

(F: Vážně? =D Jsem hodně veliký zbabělec, když se to bojím zkusit? =D)

 • 29. Střílely jste někdy z luku? (Tammi)
No, pokud se tomu dalo říkat střelba, tak ano. :D Nebylo to sice tak hrozný, jak jsem očekávala, ale samozřejmě je pořád co cvičit. :)

 • 30. Umíte zvedat jedno obočí? (Tammi)
V tomhle ohledu jsem na tom jako Horác. :D A bohužel v mým okolí není nikdo, kdo by byl ochotný mě to naučit. :( Škoda. :)

 • 31. Máš nějaký nápad, co bys chtěla napsat, až dopíšeš rozepsanou povídku? Pokud ano, podělíš se s námi o něj? (Iviis)
Nový nápad... (Hezkou pastičku jsem si na sebe nalíčila :D) Jak už jsem zmínila jednou v komentáři, na konci Vysněného povolání na vás čeká malé překvapení. (No, malé.... Zatím bez komentáře :D) Dál plánujeme společnou povídku s Fluffy, máme pár nápadů, tak uvidíme, jak to dopadne. :) A jinak jsem si nucena dávat v současné době pauzu. Nápady docházejí... :)

 • 32. Kdy a proč jsi začala psát? (Iviis)
Tohle si náhodou pamatuju přesně: 22. 2. 2013 (nějak moc dvojek, na můj vkus :D). A proč? No... Já ani nevím. Prostě jsem to chtěla zkusit. :)

 • 33. Včleňuješ do svých fan-fictions svoje vlastní zážitky? (Iviis)
Jak kdy. Jako základ pro některé povídky používám třeba věci, které se mi staly - do HU teda zrovna většinou ne. :) Ale i z Vysněného povolání se dá do určité míry vyčíst, co se dělo okolo mě, když jsem zrovna tu danou část psala. :)

***
Děkuju moc za rozhovor! =)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Tammi Tammi | 17. listopadu 2013 v 17:25 | Reagovat

Tvoje odpovědi mě pobavily. Odpovídala jsi vážně dobře. :D
:P

2 Hanka Hanka | 17. listopadu 2013 v 17:32 | Reagovat

S tím koukáním nahoru máš naprostou pravdu. :o) A s odpovědí na č. 19 musím jenom souhlasit. Vždycky mě ohromně pobaví spekulace, jak to asi bude pokračovat. :o) Moc se mi líbil styl tvých odpovědí, třeba takový "strejda Google" mě dostal. :o) A chtěla bych ti poděkovat za odpovědi na mé otázky. :o)

A Fluffy, nejsi sama, kdo ještě neochutnal kávu s medem. Dáme si ji na srazu, ne? :o)

3 Fluffy Fluffy | Web | 17. listopadu 2013 v 17:46 | Reagovat

[2]: Hani, beru tě za slovo. =D Protože já se sama asi neodhodlám. =D Na to mám klasiku s mlékem moc ráda. =D

4 Iviis Iviis | 17. listopadu 2013 v 17:58 | Reagovat

Děkuju, holky. :)
Já si dám s váma! :D K medíku se nedává mlíko,  ten se musí dát samotnej... :) Kdo neochutnal, neví o co přišel. :)

5 Hanka Hanka | 17. listopadu 2013 v 19:51 | Reagovat

Ale my ochutnáme, ne? :o) Musíme napravit nedostatek. :o) Už se těším na příští červen. :o)

6 Fluffy Fluffy | Web | 17. listopadu 2013 v 20:00 | Reagovat

Jasně, že ochutnáme, příští rok v létě zboříme všechny mýty o hraničářské kávě. =D

7 WiseGirl WiseGirl | 17. listopadu 2013 v 21:49 | Reagovat

Hned při čtení Tvé 1. odpovědí jsem měla pocit, jako bych to psala já :D což mu přijde dost a dost překvapující, do teď jsem si myslela že jsem jediná svého druhu... :DD no, a k dalším odpovědím strašně mě bavil styl kterým jsi odpovědí napsala. Pání ještě pár takových rozhovorů nebo skvělých kapitol jedné z Vašich povídek a možná mě donutíten poslat i moje Fanfiction na HU jestli se ovšem té slatanině slov dá říkat povídka...

btw nenechte se zmást novým jménem stále jsem to já tribute-ranger-wizard-demigod jen jsem shledala že má předchozí přezdívka je přece jen trochu dlouhá a jelikož jsem strašně originální, tak jsem si vypůjčila Annabethinu přezdívku z Percyho Jacksona :) (wow, trochu víc jsem se rozepsala tak se omlouvám za ty svoje kecy) :))

8 Miššá Miššá | 18. listopadu 2013 v 10:43 | Reagovat

Mě by zajímalo,že když jsi mažoretka, jestli jezdíš ne soutěže a kam??

9 Iviis Iviis | 18. listopadu 2013 v 15:02 | Reagovat

[7]: Pošli, myslím, že budeme všichni jenom rádi a neboj,  hlavu ti nikdo neutrhne. :D Taky jsem to poslala a (teprve) pak se začal bát, co na to ostatní řeknou,  ale když na to tak koukám zpětně, vlastně ani nebylo čeho. :)

[8]: Dřív jsem jezdila na IMU, pak na NBTA, ale teď jezdím na mistraky do Litoměřic - mistrovství svazu mažoretek SHČR. A pak takový ty pohárový - Děti fitness, Rychnov, Dvůr Králové, Lanškroun... Taky z branže? :)

10 RenyNew RenyNew | 10. února 2014 v 18:44 | Reagovat

Musím souhlasit s Fluffy,
Iviis tvoje odpovědi jsou tak upřímné, sympatické a činorodé... že mi rovněž přijde že tě vážně a doopravdy znám :).
Mimochodem, s tím, že se HU inspiruješ v reálném životě až moc - nejsi sama. A zrovna to dívání se nahoru! To je věc, na kterou z HU nikdy nezapomenu :D.

A tys psala panu Flanaganovi? Wau! To bys si asi ani netroufla :).

Odpovědi byli super, rozhovor se četl úplně sám od sebe :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama