STRÁNKY V REKONSTRUKCI!
Prosíme o trpělivost. =)

PS: Pro více informací nás kontaktujte na rangersapprenticecz@gmail.com

Černá perla - 13. kapitola - Špatné zprávy

11. října 2013 v 15:06 | Fluffy |  Černá perla
autorka: HankaKapitola třináctá

Špatné zprávy

Tess na tváři šimraly sluneční paprsky dopadající do pokoje oknem po její levici. Měla pocit, že ji někdo pozoruje. Myslela si, že je to nejspíš Lara, která přišla vysvětlit své včerejší chování. Ještě chvíli si dopřávala prosluněné chvilky a nechávala se zalévat hřejivou září, pak otevřela oči. Nejdříve kvůli sluníčku nic neviděla. Až když si její oči zvykly, spatřila vedle postele temnou postavu.


V křesle seděl prošedivělý hraničář a bedlivě ji pozoroval.

"Co tady děláte, strýčku?" zvolala překvapeně a zvedla se do sedu. Halt pozvedl jedno obočí.

"To je tedy přivítání," zabručel. "Přijel jsem za tebou, Tess."

"Ale já myslela…" hlesla. Haltovi se blýsklo v očích. Věděla, co přijde.

"Ty nemáš co myslet, ještě nejsi hraničářka," řekl pobaveně. Posmutněle se usmála.

"A já snad někdy budu?" Tedy, doufám v to, pomyslela si. Halt se na ni upřeně zadíval.

"A myslíš si, že bych sem jezdil přes půlku království jen tak?"

"Já ještě nemám co myslet, nejsem přece hraničářka," opáčila s jiskřičkami v očích. Halt si povzdechl.

"Ráda vás vidím, Halte," řekla Tess a po chvilce váhání se mu vrhla kolem krku.

"Já tebe taky, Tess," zašeptal jí do ucha.

***

Jak Teressa později zjistila, Malcolm o přítomnosti prošedivělého hraničáře ve své chatě věděl. Halt navštívil nejprve jeho, když v pozdních nočních hodinách dorazil, pak teprve zašel za Tess. V křesle vedle její postele si zdřímnul a vzbudil se, jak bylo jeho zvykem, před východem slunce. Od té doby čekal, až se dcera jeho bývalého učně probudí.

Halt měl namířeno do Clonmelu, jednoho ze šesti Hibernských království, na návštěvu za tamním králem a svým synovcem Seanem. Jeho manželce se konečně narodil první a dlouho očekávaný potomek. Halt se právě vypravoval na cestu, když mu přišla zpráva od Gilana o Malcolmově dopisu. Postarší hraničář se rozhodl, že to do Dun Kilty vezme oklikou přes Grimsdellský les. A tak byl teď na Léčitelově pasece.

Po obědě jim ve stručnosti pověděl, jak a proč jel do Grimsdellu. Chtěl vidět Tess, jelikož se dozvěděl, že je nemocná, a také Evana,aby se ujistil, že je v pořádku. Měl o oba starost, ale zároveň byl rád, že se Tess podařilo prince osvobodit. Od začátku věřil, že to dokáže.

Pohodlně se rozvalil na židli a upil ze své druhé misky kávy, na což se Malcolm netvářil zrovna přívětivě. Jeho zásoby tohoto lahodného nápoje se už povážlivě ztenčovaly díky malé plavovlásce, která si kávu dopřávala se stejnou radostí jako její strýček.

Halt pohlédl na Tess a Evana.

"Tak teď je řada na vás s vyprávěním." První začal Evan. Popisoval svou cestu na Macindaw, řekl Haltovi o domnělé zradě svého přítele i o záhadné návštěvě lorda Marca ve vězení. Při těchto slovech se Haltova obočí stáhla jako dva bouřkové mraky a nevypadalo to, že by se chystalo vysvitnout sluníčko.

Poté pokračovala Tess. O své cestě na sever toho moc neřekla, nebylo co. Zato do podrobností vylíčila zastávku v hostinci U prasklého džbánu a těch pár dní na hradě. Halt viděl, že se jí moc nechce mluvit o následujících událostech, a trochu ji pobídl. Vylíčila mu, jak se málem nedostali z hradu, a jen díky majordomovu slovu jsou tady. Dále potom popsala jejich útěk lesem, zákeřnou tůňku, do které spadla a ze které ji Evan vytáhl, a boj s Marcovými vojáky. Pak už se vyprávění opět ujal princ.

"… a tak jsme tady," zakončil to. Po jeho slovech nastalo na chvíli ticho. Halt seděl, lokty opřené o kolena, tvář zachmuřenou a zíral skrz Malcolma, aniž by ho vnímal. Oba skotijští bratři těkali pohledem z jednoho na druhého a Lara, sedíce u krbu, vytáhla z kapsy vlnu a začala plést, zdánlivělhostejná ke svému okolí. Malcolmova tvář vypadala jako vytesaná z kusu kamene, ale byl první, kdo promluvil.

"Tak takhle to tedy je," povzdechl si. "Nerad vám to říkám, ale je tu něco, co byste měli vědět. Ten muž, který vám pomohl utéct, majordomus, je mrtvý." Evan zalapal po dechu a Tess překvapeně vzhlédla.

"Cože?" uniklo princi z úst.

"Majordomus se následující den vzbudil a zjistil, že je mrtvý," skočil Malcolmovi do řeči Caleb. "Tedy vlastně se nevzbudil," uchechtl se, ale očividně byl jediný, komu v tu chvíli bylo do smíchu.

"Našli ho v jeho komnatě v tratolišti krve pouhý den po vašem útěku," vysvětlil Malcolm.

"Můžu za to já," vzdychla Tess a opřela si čelo o dlaň své ruky. Hleděla do dřevěné desky stolu a hlavou se jí honily vzpomínky na dobrosrdečného muže, který ji přivítal na Macindawu.

"Nemůžeš," namítl Evan a sevřel jí ruku. Jeho prsty se jí zaryly do předloktí. "A přestaň se konečně obviňovat," zavrčel na ni. Dotčeně se na něj zadívala. Chtěla se ohradit, ale v jeho očích si přečetla, jak moc ho ta zpráva rozhodila. Jemně sundala jeho ruku ze svého rukávu.

Vtom promluvil Halt. Od konce jejich vyprávění byl zticha, ale teď se jeho hlas stal jediným zvukem, kromě praskání polen v krbu, který se dal v chatě zaslechnout.

"Bohužel to není jediná špatná zpráva, kterou dnes uslyšíte," řekl. Tess se zamračila a povzdechla si. A to ten den tak pěkně začal.

"Jen do toho," pobídla ho. Ale Halt se nejdřív zadíval zvlášť na každého člena osazenstva Malcolmovy chaty.

"Tuhle informaci mohu šířit pouze s vědomím, že se nedostane k cizím uším. Malcolm je dlouholetý spojenec hraničářů, Evan korunní princ Araluenu a Tess dcera mého bývalého učně, ale co vy ostatní? Můžu vám věřit?"

"Můžete," ozval se chraplavý hlas od ohně. Záplava rudých kadeří rozlitých po Lařiných ramenou se zavlnila, jak dívka vzhlédla. Její pohled se zaklesl do Haltova a ona pronesla pohřebním tónem: "Máte mé slovo." Tess přeběhl mráz po zádech.

"I naše," ozvali se bratři jednohlasně.

"Dobrá," Halt kývl. "Jde o to, že zdejší hraničář zjistil pár zásadních informací o hradním pánovi na Macindawu. Jak princ říkal, lord Marcus na svém hradě již dlouho hostí svého přítele. Jmenuje se Lucien. Je to levoboček galického krále a ve své zemi prakticky nemá šanci se na trůn dostat. Uprchl z Galiky a spřádal plány. Pak narazil na lorda Marca a padli si do oka. Lucien je prý skvělý řečník a dokáže spoustu lidí obalamutit svými sladkými žvásty. Toto umění naučil i svého přítele. Když zjistil, že pro něj není šance získat galický trůn, své plány pozměnil. Teď usiluje o araluenskou korunu." Ozvalo se nejedno zalapání po dechu. Halt pokračoval: "Lucienův původní plán byl, že jakmile získá od krále titul, bude se snažit mu vetřít do přízně. Stal by se jeho rádcem a pak už by to nějak zaonačil. Nyní ale pomýšlí na vzpouru. Lord Marcus a on kolem sebe shromáždili malou skupinku přívrženců. Šíří kolem sebe myšlenku, že se ženy nehodí k vykonávání vysokých úřadů, což je v Araluenu docela běžné. Tvrdí, že královna Kassandra je v podstatě jen manželkou krále Horáce a ten zas není urozené krve, proto nemá právo vládnout. Chce se na trůn dosadit sám. Netušíme, jak to chce provést. Proto unesl prince a učinil další opatření. Nyní se skrývá na hradě Linna na hranicích Carawayského léna. Vyslali jsme jednoho hraničáře, aby ho sledoval." Nastalo hrobové ticho. Všichni vyjeveně zírali na Halta a nikdo nebyl ochotný uvěřit tomu, co se právě dozvěděli.

"Ten zrádce," zasyčela nenávistně Tess. Před očima jí vyvstala tvář lorda Marca. Dostala chuť mu zakroutit krkem. Haltův pohled se střetl s Tessinýma blýskavýma očima. Pomalu zavrtěl hlavou. Vztek se rozplynul jako pára nad hrncem. Povzdechla si. To ta její horká hlava.

"Nemusíte si dělat starosti," otočil se Halt na Laru a černovlasé bratry. "Hraničáři se o to postarají. Možná jsem vám to neměl říkat, abych vás tím nezatěžoval, ale vysvětluje to všechno ohledně únosu prince," řekl, ale nevypadalo to, že by ho to nějak zvlášť mrzelo. Malcolm chápavě přikývl.

"Jdu se projít," řekla Tess tiše a vstala.

"Půjdu s tebou," přidal se Halt. Vyšla ze dveří se strýčkem v závěsu a nechala udivené pohledy za sebou. Přešli mýtinu a pokračovali jednou pěšinou ztrácející se mezi stromy. Šli mlčky. Tess si pořád dokola přehrávala v hlavě informace, které jim Halt sdělil. Povedlo se mu je dokonale překvapit, i když to nejspíš neměl v úmyslu. Znělo to dost závažně. Doufala, že se hraničářům brzy podaří zlikvidovat toho neřáda Luciena i s jeho povedeným přítelíčkem, který si nezasloužil titul lord. Ale něco jí vrtalo hlavou víc.

Když si byla jistá, že jsou dost daleko od Léčitelovy paseky a případných uší, které je mohly slyšet, otočila se za chůze na prošedivělého hraničáře kráčejícího po jejím boku. Vypadal zadumaně, ale Tess věděla, že jeho oči pod kapucí přejíždějí ze strany na stranu a hledají nepřítele, čistě ze zvyku.

"Halte," začala a něco v tónu jejího hlasu ho přinutilo se na ni podívat. "Když jste řekl, že Lucien unesl prince a učinil další opatření, co jste tím myslel?" Strýček na ni vrhl dlouhý pohled.

"Jsi si jistá, že zde můžeme otevřeně mluvit?" Pokrčila rameny.

"Stromy snad uši nemají," pousmála se. Halt se ale mračil. Jenže ona se tím nedala odradit, přestože by takovýto výraz na tváři hraničáře vylekal nejednu osobu.

"Strýčku, chtěl jste se mnou mluvit," konstatovala. Poznala to na něm. Když vyprávěl, nenápadně na ni mrkl.

"Ano, to jsem chtěl. A bez princovi přítomnosti." Tess se zastavila.

"Proč?" Halt nadzvedl obočí.

"Všechno popořádku," uklidňoval ji prošedivělý hraničář. Popadl ji za rameno a zatáhl do stínu velkého smrku. Jeho pláštěnka skoro okamžitě splynula s temnotou panující pod větvemi stromů.

"Nechci, aby se tohle dozvěděl princ, protože si živě dovedu představit jeho reakci. V první řadě tu jde o jeho bezpečnost. Nejdůležitější těď je dostat ho na Araluen. Zde, na Léčitelově pasece, jste v bezpečí, ale jakmile opustíte Grimsdellský les, mějte se na pozoru. Doprav prince na hrad co nejrychleji," naléhal na ni.

"Ano, strýčku. Budu ho střežit jako oko v hlavě," přikývla vážně, hledíce mu do očí. Pak zvědavě dodala: "A co jste myslel těmi dalšími opatřeními?" Halt si povzdechl.

"Ten zrádce Lucien se skrývá na hradě Linna, jak jsem říkal." Odmlčel se.

"Ale Halte, nechoďte kolem horké kaše," pobídla ho. Věděla, že ji rád napíná, ale tohle se mu nepodobalo.

"Důvod, proč jsem nechtěl, aby u toho byl princ je prostý. Jedná se totiž o jeho sestru."

"Co je s Lynn?" skočila mu Tess podezřívavě do řeči. Halt se jí zahleděl hluboko do očí.

"Lucienovo další opatření je, že unesl i princeznu. Drží ji na hradě, kde se skrývá."
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Casion Casion | Web | 12. října 2013 v 10:59 | Reagovat

Haltove objavenie je super, aspoň sme sa dozvedeli mnoho nových informácii, som zvedavá, kam to teraz celé bude smerovať :D

2 Hanka Hanka | 12. října 2013 v 19:39 | Reagovat

[1]: Díky za komentářík, Cas. :oD

3 RenyNew RenyNew | 22. února 2014 v 9:19 | Reagovat

A ejhle... kapitola plná... špatných zpráv. Název je zcela výstižný.
Než se ale pustím do toho neveselého...

Ten Haltův příchod na scénu je perfektně vymyšlený. Ten rozhovor mezi ním a Tess! "Ty nemáš co myslet, ještě nejsi hraničářka!" a potom ta její odpověď v témže stylu... úžasná scénka. Perfektní! Nádherná!

No a potom... potom už to začínalo vážnět. Jak prozradila naprosto geniální věta: "Při těchto slovech se Haltova obočí stáhla jako dva bouřkové mraky a nevypadalo to, že by se chystalo vysvitnout sluníčko." Smekám před tvým talentem využití obrazných pojmenování - to mě nikdy moc nešlo.

A jinak, co se zpráv týká... nebude to lehké. Je pravda, že téma žen ve vysokých postech je, zejména tehdy, silným argumentem proti královně. Samozřejmě, neoprávněným ale silným.
Stejně tak Horácův původ. Hold doba...

Marcus a Lucien jsou prevíti, doufám, že s nimi naši milí hraničáři zatočí.

A Lynn! Horác s Evanyln musí šílet strachy.

PS: Mimochodem, když jsi zmínila Seana a jeho manželku - mě tam automaticky naskočila Fluffiina Tea :D)

4 Talia Talia | 27. června 2015 v 21:55 | Reagovat

Pekná kapča moc moc moc pekná.Ale od smiechu som sa skoro dočúrala.
Tá veta Uplne vystihuje hraničiarov "Ty nemáš co myslet ješte nejsi hraničárka":D
Ok Halt ide do Clonmelu pozreť krála Seana a jeho manželku hneď mi došla fluffyna Tea:D
Na Auralene ich muselo od strachu švihnúť.:D
Chudák Horác a Kasandra:(
Dobre moc smajlov,inak moc Pekné!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama