STRÁNKY V REKONSTRUKCI!
Prosíme o trpělivost. =)

PS: Už v létě! ;-)

Hra o čas - 13. kapitola

18. července 2013 v 9:00 | Fluffy |  Hra o čas


13. Šafrán

Byla temná a chladná noc.

Z nebe se začaly snášet smíchané kapky deště se sněhovými vločkami a Tea bezděčně pobídla svoji klisnu, aby o něco zrychlila, a taky se trochu víc nahrbila v sedle ve snaze se zahřát. Její tmavě modré oči byly smutné, když se snažila dívat na cestu před sebe, ale nebylo vidět víc jak na pár kroků. I když už ze sebe prvotní šok oklepala, stále byla svým činem prudce zasažena. V duchu se ujišťovala, že udělala správně - zachránila život clonmelskému králi.

A protože se dívka zaobírala stále uplynulým večerem, nevšimla si, že právě objekt jejích myšlenek se vlastně vůbec nedívá, kam jede, ale visí na ní očima. Will by to spíš popsal jako zamilované civění, což taky udělal, když to sděloval vedle jedoucímu Horácovi a oba se naprosto nechlapsky zachichotali. Halt, který byl vepředu, se na ně otočil s nepřístupným pohledem a oba mladí přátelé najednou měli moc práce s utahováním řemínků vaků, které držely jejich zavazadla.

Sean si ale ničeho nevšímal, měl oči jenom pro tmavovlasou dívku jedoucí o dva kroky před ním. Jako jedinému mu nebylo ani moc chladno, jen proto, že si pořád živě vybavoval, jaké to bylo držet ji v náruči a láskyplně bořit nos do jejích vlasů, aby ji mohl utěšit. Pamatoval si tu vůni - byla sladká, skoro krémově hladká a přesto silně květinová. Dlouho ji nemohl zařadit a pak si vzpomněl. Voněla po šafránu, drahé a vzácné bylince pěstující se na svazích nízkých toskánských kopců.

Pobídl koně, aby se vyrovnal Tee, a natáhl se, aby se jí lehce dotkl kloubů u prstů, které pevně svíraly uzdu. "Teo? Můžu se tě na něco zeptat?"

"Samozřejmě, Vaše Veličenstvo," přikývla Tea a nedokázala potlačit vlnu vděčnosti k pohlednému mladíkovi, protože potřebovala nutně rozptýlení; ty jedovaté myšlenky se jí ovíjely kolem mysli a nechtěly přestat.

"Jak se v toskánštině řekne šafrán?" vyrukoval na ni trochu rozpačitě.

Ale to Tea přehlédla. "Zafferano," odpověděla mu a usmála se, "jak jste na to přišel, můj pane?"

Tentokrát si ale dívka nervózního odkašlání všimla. "Voníš tak," zašeptal Sean skoro neslyšně, aby ho nikdo kromě ní neslyšel.

Tea potřásla hlavou. "To je u někoho, kdo pracuje s jedy a protijedy normální, Vaše Veličenstvo."

Sean se na ni překvapeně podíval. "Doopravdy? Jak to?" A přistihl se, že u ní mu ta vůně připadala půvabná, zatímco u jiných podobných travičů by s tím měl dokonce veliký problém.

"Mnoho lidí to nezná, ale používá se do protijedů," vysvětlovala pomalu, "pokud dáte víc šafránu, než je obvyklé například u jídla, může dojít k překrvení těla. Což je ale u protijedu přesně to, co potřebujeme. Dochází ke zlepšení pracování vašich vnitřních tkání, tím se také rychleji vyplavují škodlivé látky a tím pádem se i rychleji hojí zranění."

"A funguje to tak jenom při otravě, nebo i při jiných zraněních?" zeptal se zvědavě Sean, protože ho ta informace zaujala - nikdy nic podobného neslyšel.

A nebyl sám, kdo jejich rozhovor poslouchal - Halt trochu zpomalil a Horác s Willem je naopak zase dohnali, aby jim neuniklo jediné slovo.

"Záleží na tom, jak zranění moc krvácí - kdyby to bylo vážné, zřejmě byste jen urychlil svůj odchod. Pokud nekrvácíte tolik a podaří se vám krev zastavit, počkala bych s podpůrnou léčbou a pak spíš pila lehčí čaje ze šafránu, mělo by to působit podobně a pomaleji."

"Vyznáš se v bylinkách?" pousmál se Sean. "To je hrozně zajímavé."

"Jen v některých, můj pane," přisvědčila Tea, "už odmala se učím, jak připravit jed a jak na něj najít protijed. V ničem jiném nevynikám, nejsem léčitel, nebo kořenářka."

"Teo," ozval se tentokrát Will, protože ho na jazyku pálila otázka, na kterou nutně potřeboval znát odpověď, "mimo jiné máte jedy z aracoiny, nemám pravdu? Jak poznáš, jestli jsi byla otrávená jedem z květu bílé anebo z květu modré rostliny?"

"Ano, tyhle dva používáme dost často na šipky do kuší. Častější je ten z bílé, protože je více dostupná. Modrá varianta kvete jen jednou za čtyři roky a vysoko v horách, zatímco ta bílá se dá pěstovat i v nižších polohách a snese spoustu tepla," jako na povel si přitáhla ke krku víc svoji pláštěnku, "a dá se to poznat na víc způsobů. Tím prvním je podívat se na samotnou šipku, není to na první pohled patrné, ale ta z bílé aracoiny má trochu zakalenější barvu, než ta z té modré. Jenže na to potřebujete nepoužitou šipku a tu nedostanete jinak, než když získáte vrahův toulec. Potom se to dá poznat podle vůně, pokud máte dobrý čich - modrá aracoina voní jako…" hledala vhodný výraz a nevšimla si, že všichni čtyři muži ji zaujatě poslouchají a snaží se zapamatovat si každé její slovo, pro případ, že by se jim to hodilo později, "… levandule."

"Jako co?" zamračil se Will a pátral v paměti.

"Já vím, co to je," odbyl ho Horác, "je to květina, která roste v Galice na kopcích, že ano, Halte? Viděli jsme ji, když jsme jeli za Willem a Evanlyn do Skandie. Má takovou specifickou vůni."

Starší z hraničářů zabručel na souhlas. Tea se usmála. "Ano, Horác má pravdu. Až zastavíme, mám levanduli i modrý jed sebou, tak to můžete porovnat. A ta bílá voní jako jasmín."

"To vím, jak voní, Šigeru nám dal spoustu váčků svého oblíbeného čaje na cestu z Nihon-džinu," kývl mladý lukostřelec a usmál se, že se taky mohl konečně zapojit do rozhovoru a přispět se svojí troškou do mlýna. Levandulové pole samozřejmě nikdy neviděl, ale umanul si, že rozhodně zjistí, jak vypadají.

"Existuje ještě nějaký jed, který používají, Teo? Na který bychom si měli dát pozor?" zeptal se Halt a na obzoru se začala objevovat světla, byli téměř na konci svého útěku z Dun Kilty.

Dívka našpulila rty a přemýšlela. "Ne, jsem si jistá, že všichni otcovi muži používají jednu, nebo druhou aracoinu."

"To je trochu útěcha," zamumlal si Halt pro sebe, aby ho nikdo neslyšel.

"Ale-" zaváhala Tea.

"Ale?" zopakoval nejstarší z mužů a vybídl jí tak k pokračování.

"Otec už bude vědět, že jsem s vámi, přichystá si pro nás překvapení. Ví, že bych základní jedy rozlišila snadno." Zatímco mluvila, hlas, který se na začátku trochu třásl, byl na konci pevný a Halt to postřehl.

Otočil se v sedle, a ačkoliv dívce viděl do obličeje, nedokázal v té černotě rozpoznat, jak se tváří. "Co navrhuješ?"

"Nechtě mě přemýšlet, Halte," poprosila ho klidně, "určitě na to přijdu."

A začala si potichoučku odříkávat všechny rostliny, které její otec používal k tomu, aby otrávil svoje oběti.

----------------------------------
Asi už jste si všimli, že tentokrát na začátku kapitoly není žádné připomenutí, co se stalo v minulém díle, ale je to z prostého důvodu; protože se pomaloučku blížíme ke konci povídky, nechci teď prozrazovat, co se stalo v předešlých dílech, abych někomu nezkazila překvapení, pokud by to dočítal se zpožděním. =) Doufám, že se vám tahle kapitola líbila a moc vám děkuju za vaši podporu, vaše komentáře mi vždycky vyloudí úsměv na tváři. =) (Culím se tu jak blbeček na monitor a nemůžu nikdy přestat, ale moc vám za to děkuju. =D =))
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 RenyNew RenyNew | 18. července 2013 v 10:45 | Reagovat

Moc se mi líbily první odstavce - Sean má oči jen pro Teu a "Will by to nazval zamilovaným civěním" a - co mě úplně dostalo "což také udělal, když to seděloval Horácovi" - tahle věta mě prostě pobavila :).

Jinak, hezké Seanovo přemýtání o Tee.

A - pak Teino přemýtání o jedech. Tak jsi nám hezky rozšířila znalosti genoveských  jedů... Hmm... zajímavé :D :D

Jsem zvědavá, jak se to dál vyvine...

2 Casion Casion | Web | 18. července 2013 v 11:09 | Reagovat

Och Sean je super :D Will s Horácom sa ako inak náramne zabávajú :D :D

3 Fluffy Fluffy | Web | 18. července 2013 v 14:27 | Reagovat

Holky, děkuju moc! =) Jsem ráda, že se líbilo! =)

4 Iviis Iviis | 18. července 2013 v 19:48 | Reagovat

Genoveské jedy - co se téhle kapitoly týče, tak mě celkem mrzelo, že toho nebylo v knížkách víc. (Člověk by pak měl v ff-kách čím trávit, že ano. :D)
Jinak krásná kapitolka ;) Už se těším, co bude dál ;)

5 Hanka Hanka | 23. července 2013 v 11:16 | Reagovat

Další povedená kapitolka :o) Fluffy, jak ty to děláš... :oD
Bylo moc zajímavé dozvědět se něco nového o genoveských jedech, jsem moc zvědavá jak to bude pokračovat :o)

[4]: Iviis, s tím trávením jsi mě opravdu pobavila, chápu Fluffy, že se culí jako blbeček :oD Právě to dělám taky :oDD

6 Lucie | Tess Lucie | Tess | 5. července 2017 v 23:48 | Reagovat

Doufám že Tea bude znát protijed na jed, který její otec použije. Na druhou stranu, v opačném případě by z toho byla dobrá zápletka. Asi se nechám překvapit...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama