STRÁNKY V REKONSTRUKCI!
Prosíme o trpělivost. =)

PS: Už v létě! ;-)

Černá perla - Prolog - Strýček Halt

12. května 2013 v 15:18 | Fluffy |  Černá perla
autorka: HankaProlog

Strýček Halt

Přišla zima. Venku se polehoučku snášel první sníh a začínalo se smrákat. Na okraji lesa seděl ve své útulné chatě Will Dohoda, jako obvykle s nohama na stole, a pročítal nějaké papíry. Pod židlí ležela jeho fenka Černá a spokojeně poklepávala ocasem o podlahu.

Will odložil papíry, které právě dočetl, a znechuceně se zahleděl na možná ještě větší štos listin, jenž ležel před ním na stole. Vedle stála miska s kávou. Lákavě se z ní kouřilo. Snadná volba, pomyslel si Will, pozvedl misku k ústům a pořádně si lokl.


Uběhlo už pár let ode dne, kdy stál na paloučku po boku Alyss se svědkem koněm a svědkem psem, ode dne, kdy se vzali. Ve vzpomínkách se k tomu dni stále rád vracel. Pamatoval si, jak se tehdy dozvěděl, že Evanlyn čeká s Horácem dítě. A teď tomu prckovi táhlo na třetí rok. Will se usmál a znovu se napil kávy.

Pak uslyšel Cukovo varování. Někdo jde. Will vstal a se zadostiučiněním se zadíval na hromadu papírů na stole. To počká, on má na práci důležitější věci. Už slyšel dusot nohou a dupání na těch pár schůdcích na verandu. Rychle dopil zbytek kávy a sedlinu vyklopil do ohně. Než neznámý návštěvník stačil zaklepat, Will otevřel dveře. Přes práh dovnitř vpadla mladičká dívka s vlasy celými zasněženými a tvářemi rudými od běhu. Will ji zachytil a zavřel za ní dveře. I za tu chviličku dovnitř navál vítr trochu sněhu a Will poznal, že se venku pořádně rozchumelilo. Zadíval se na návštěvnici, která ještě lapala po dechu. Byla to jedna z pomocnic z kuchyně hradu Redmontu. Znal ji od vidění.

"Hraničáři!" vyhrkla překotně, jakmile se vydýchala. "Posílá mě lady Paulina, snažila jsem se sem dostat co nejrychleji, Alyss-" nadechla se, aby mohla pokračovat, jenže Will ji přerušil. Doteď se choval klidně, i když byl zvědavý, co ji přivádí, ale jakmile zaznělo jméno jeho ženy, vylekal se. Říkala, že se chvilku zdrží u lady Pauliny, ale pak za ním měla přijít. Kdyby se jí teď něco stalo, do smrti by si to vyčítal.

"Co je s ní? Stalo se jí něco?"

"Ne, hraničáři," uklidnila ho dívka. "Je naprosto v pořádku," Will si oddechl. "Jen začala rodit."

"Cože?" vyhrkl Will. Vykulil své krásné hnědé oči. "A to mi říkáš jen tak? Zůstaň tady." V rychlosti ji usadil k ohni a pak o překot vyběhl z chaty. Do tváří ho udeřil ledový vítr. Hvízdl a stáhl si kapuci hlouběji do obličeje. A už přiběhl Cuk. Zadíval se na něj svýma hloubavýma očima. Jakoby se ptal: Co se děje?

"Alyss rodí," vyhrkl Will. "Pospěš si, Cuku." Vyhoupl se mu na hřbet. Cuk vyrazil jako vítr, tak, jak to uměl jen on.
Ujížděli rychle potemnělou krajinou a Willa bodaly do tváří ledové vločky. Vůbec to necítil. Takhle nervózní snad v životě ještě nebyl. Prohnali se vesnicí a už cválali po cestě k hradu. Sněhu přibývalo a místy byly naváté slušné závěje, ale Cuk se jim velmi obratně vyhýbal. Za okamžik už koníkova kopyta dusala po padacím mostě. Měli štěstí, brána byla ještě otevřená.

"Zdravím, hraničáři," zahlaholil vesele strážný. Will netrpělivě mávl a ještě za jízdy seskakoval z Cuka. "Promiň, kamaráde, postarám se o tebe potom, tohle je vážně důležité."

Já vím, zafrkal Cuk. Sotva se Willovy nohy dotkly dlažby nádvoří, rozběhl se k hlavní věži. Strážnému nemusel nic říkat, očividně všechno věděl. Povzbudivě na něj mávl a pobízel ho k větší rychlosti.

Will bral schody po dvou, ale ještě nikdy mu to nepřišlo tak daleko. Když konečně zastavil před Paulininými komnatami, byly dveře zavřené. Vedle nich se ze stínu vyloupl Halt.

"Neboj se," uklidňoval ho. "Alyss je v dobrých rukou." Poplácal ho po zádech.

"Jak dlouho-" chtěl se zeptat Will, ale hlas mu selhal.

"Řeknou nám, až to bude," ujistil ho Halt. Will si opřel čelo o chladnou zeď vedle dveří a pomalu se vydýchával, ale srdce mu stále bušilo jako splašené. Pak začal přede dveřmi pochodovat sem a tam, jako šelma v kleci, jak kdysi sám o Haltovi řekl. Halta to přecházení vyvádělo z míry, ale zatím mlčel. Měl o Alyss také starost, byla pro něj jako dcera.

Willovi to připadalo jako věčnost, ale když se otevřely dveře, uběhlo teprve dvacet minut od jeho příchodu. Ven vykoukla lady Paulina, jako obvykle oblečená v kurýrském stejnokroji. Upřely se na ni oči obou hraničářů.

"Tak tady máme otce," usmála se, přešla k Willovi a pevně ho objala.

"Jak to zvládá Alyss?" ptal se Will ustrašeně.

"Skvěle, ostatně, můžeš se přesvědčit sám. A málem bych zapomněla, je to holčička." Věnovala mu zářivý úsměv a otočila se k manželovi. Z vedlejší místnosti se ozval dětský pláč a Will se honem hrnul do dveří. Paulina s Haltem se na sebe usmáli.

"Je pořád stejný," řekl Halt.

"To ty taky, můj milý," odvětila škádlivě Paulina a dlouze ho políbila.

První, na co Willovi padl zrak, když vešel do pokoje, byl Alyssin krásný obličej. Na čele se jí perlil pot a své dlouhé plavé vlasy měla zacuchané, ale šťastně se usmívala. V náručí držela miminko zabalené v bílém kusu látky. Vedle postele stála porodní bába a rovnala si věci do tašky.

"Á, nedočkavý otec," zasmála se. Ale Will měl oči jen pro Alyss a svou novorozenou dcerku. Přešel k posteli, políbil Alyss na čelo a zahleděl se na dítě v jejím náručí.

"Je krásná," vydechl.

"Má oči po tobě," dodala Alyss. A opravdu, holčička už neplakala a spokojeně si cumlala paleček. Přitom upírala své zvědavé oči stejné barvy jako tatínkovy na okolní svět.

"Jak se bude jmenovat?" ozval se ode dveří Halt. Will a Alyss na sebe pohlédli a jednohlasně odpověděli: "Teressa." A holčička se zasmála, jakoby poznala své jméno.

"Hezké jméno, i malé Tess se líbí," řekla lady Paulina. Použila při tom zkráceninu jména, kterou bude hraničářova dcerka po celý svůj další život používat.

"A jak by se jmenovala, kdyby byla kluk?" vyzvídal dál Halt. Will se usmál, ale odpověděla Alyss.

"Halt," řekla. Halt zamumlal něco nesrozumitelného. A Will tomu nasadil korunu: "Podívej," vzal Teressku do náručí a ukazoval jí starého prošedivělého hraničáře. "To je strýček Halt." A Tess se na něj smála a máchala pěstičkami. Jediný v místnosti, kdo očividně nebyl spokojený, byl Halt.

"Z obávaného hraničáře je rázem strýček Halt, to jsem to dopadl," bručel si, ale jeho oči se pod kapucí smály.
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Soňa Soňa | 12. května 2013 v 15:28 | Reagovat

No krása :) Hezká nová povídka, která mně příjemně překvapila :) Strýček Halt :D :D :D Chudák :D Ale tak co :D Hlavně že jsou všichni spokojený :) Doopravdy by mně zajímalo, jak se to bude dál vyvíjet :) Přeji hodně štěstí při psaní další kapitolky :)

2 Casion Casion | Web | 12. května 2013 v 15:30 | Reagovat

Jéé to je krásne :D Začína sa to naozaj skvele :D Úplne si viem pŕedstaviť Willa ako netrpezlivo pochoduje hore dolu pred dverami :D A predstava Halta ako strýka je tiež super :D

3 Fluffy Fluffy | Web | 12. května 2013 v 15:38 | Reagovat

Jsem moc ráda, že se tu objevila úplně nová povídka - moc jsem se na ni těšila a moje představy naplnila dokonale! =)

Líbí se mi, jak to hezky navazuje na knížky HU - všechno, co jsi tam zmínila, krásně zapadlo. =) Usmívala jsem se celou kapitolu, co jsem to četla - hrozně se mi to líbilo! Styl, kterým píšeš, je čtivý a krásně plyne. =) Will byl správně nervózní, ale myslím si, že to k tomu patří - hezky jsi totiž ukázala, jak je pro něj Alyss důležitá a jak moc ji miluje. Přesně takhle by se totiž milující manžel a starostlivý budoucí otec měl chovat. =)

Jsem ráda, že se narodila holčička a vybrala jsi jí krásné jméno. Tess se k těm dvěma tak nějak hodí. =D A abych se přiznala ukápla mi slza dojetí, když ti dva řekli Haltovi, že by se chlapeček jmenoval po něm. =) A pak jsem se rozesmála, protože Haltova reakce byla jak z knížky! =)

Hanko, moc mě to bavilo a těším se na pokračování. =)

PS: Jako poměrně už zkušená korektorka se musím zmínit ještě do poznámky - napsala jsi to bez jediné chyby, stylisticky bylo všechno naprosto v pořádku, takže smekám klobouk. =)

4 RenyNew RenyNew | 12. května 2013 v 15:52 | Reagovat

Nápad skvělý a zpracování tak super! Já sama jsem při vymýšlení Hraničářky kdysi, asi před dvěma lety, pomýšlela na podobnou scénu v epilogu - nakonec jsem to vypustila, takže jsem ráda, že se dotohohle tématu pustil někdo jiný :) Popravdě jsem tehdy používala ozanačení dědeček Halt, ale to už je koneckonců jedno - i strýček zní ve spojitosti s Haltem dost humorně :D
K samotné kapitole - je psaná hezkým stylem. Moc se mi líbí reakce Pauliny a Halta - přesně jako od Falanagana!
Tess je hezké jméno... těším se na další díl :)

5 Hanka Hanka | 12. května 2013 v 17:45 | Reagovat

Holky, všem vám moc děkuji za komentáře, udělaly mi moc velkou radost. Vaše chvála zahřeje u srdce. :oD Jinak, snažím se psát bez chyb. :o)
Můžu slíbit, že pokračování bude brzy. :o)

6 Iviis Iviis | 12. května 2013 v 18:28 | Reagovat

Jsem ráda, že začal psát někdo další ;) A ještě když píše takhle... ;)
Zatím to vypadá moc pěkně, hlavou víří tornádo nápadů, co by se mohlo dít dál ;)
Je zajímavý, že já taky dala Willovi a Alyss jako první holčičku ;) Mezi mnou a váma ostatníma bude nějaký duševní spojení, jinak si to neumím vysvětlit ;)
Těším se na pokračování! ;)

7 Hanka Hanka | 12. května 2013 v 18:41 | Reagovat

[6]: Díky za komentář a pochvalu :o)
Nejspíš tu nějaký to duševní spojení bude :o) Všechny máme hlavní hrdinku, která má něco společného s hraničáři :o) Jak jinak taky:o)

8 Iviis Iviis | 12. května 2013 v 18:57 | Reagovat

Jen počkej, až se tady bude zveřejňovat moje druhá povídka... To teprv uvidíme to spojení! ;D

9 Ilía Ilía | Web | 12. května 2013 v 19:48 | Reagovat

Páni hezký. HU jsem nečetla, ale asi bych měla protože tahle povídka bude super a chci všemu rozumět :D

10 Tammi Tammi | 17. května 2013 v 15:32 | Reagovat

Je to fakt moc pěkný. Těším se na první kapitolu. Doufám, že bude brzy! :P

11 Hanka Hanka | 17. května 2013 v 19:14 | Reagovat

Díky za komentáře :o)

[10]: 1. kapitolka bude, až ji Fluffy přidá. :o)

12 RenyNew RenyNew | 20. února 2014 v 18:31 | Reagovat

Hani, pustila jsem se znovu do čtení. A protože od doby, kdy jsem povídku začala číst, uběhlo spoustu vody, beru to od začátku.
A musím ti znovu smeknout poklonu. Píšeš čtivě, poutavě a umíš to se starým dobrým hraničářským humorem :).
Strýček Halt je bezkonkurenčí.
Tak, to jsou moje druhé dojmy. Ještě víc než kdysi oceňuji tvůj styl psaní :).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama