STRÁNKY V REKONSTRUKCI!
Prosíme o trpělivost. =)

PS: Pro více informací nás kontaktujte na rangersapprenticecz@gmail.com

Hraničářka - 4. kapitola - Nevadí?

18. března 2013 v 17:39 | Fluffy |  Hraničářka
autorka: RenyNew

4. kapitola - Nevadí?

"Tak," řekl Will poté, co ošetřil Bianncinu nohu, "zase budeš běhat… nebude to hned, ale-" Jeho optimistické prohlášení přerušil Halt.

"Hned tak to bohužel opravdu nebude, ve výpravě už pokračovat nemůže, musí se zotavit," namítnul.

"Ale co budeme dělat?" zeptala se s obavou v hlase Lia. O kobylku měla větší strach než o budoucnost výpravy, ale ani to jí nebylo lhostejné.


"No, nejlepší bude vypravit se k místnímu hraničáři… domů se s Bianncou stejně vrátit nemůžeme a u něj může zůstat, než se noha zahojí…" navrhl Halt a Lie se ulevilo, nedokázala si představit, jak by Bianncu dostali v tomhle stavu domů. Obavy však měl Will.

"Znáte ho?" zeptal se, neboť měl v živé paměti hraničáře ze severského léna Norgate. Člověku jako byl on, by svého koně nikdy nesvěřil. Ani Liina.

"Ano," přisvědčil Halt, "je to jeden z těch, kteří stáli za obnovou hraničářského sboru."

"Vážně?" zaujalo Liu. Věděla od otce, že Crowley, Halt a několik dalších vrátili před lety sboru starou slávu. Crowleyho i Halta poznala coby skvělé, snad i nejlepší, hraničáře. Byla si jistá, že u podobného člověka bude Biannca v bezpečí.

Do Willových zad strčil Cuk. Zjevně dával najevo, že je nejvyšší čas vyrazit. Biannca potřebuje do stáje a pořádně ošetřit.

"Cuk má pravdu, měli bychom vyrazit…" navrhl Will.

Bylo jasné, že kobylka nemůže Liu nést, jakkoli to mohlo být k hraničáři blízko. Byla sotva schopna chůze. Will měl jasno.

"Vezmi si Cuka," nabídl dívce.

"Ale to ne-" namítla Lia, Will ji však ujistil: "Jen ber, Cuk jistě změnu jezdce uvítá, hezká slečna v sedle se mu jen tak nenaskytne, viď, Cuku?" ušklíbl se na svého koně. Ten se na něj kupodivu nepodíval stylem Ty toho napovídáš! ale Tak už pojďme…

Liu mile zaskočil výrok o hezké slečně, a tak se sebe jen dostala: "Tak dobrá… no a heslo?" napadlo ji a Willovi došlo, že bude muset Lie prozradit tajemství, které znal jen on a Cuk. No, vlastně také Halt, Horác a starý Bob. No a to stačilo, nemusel to vědět nikdo další. Lie sice důvěřoval, ale tohle tajemství mělo patřit jen hraničáři a jeho koni. Pak jej napadlo, že Cuk jistě pochopí, pokud na něj Lia nasedne za jeho přítomnosti a s jeho svolením. Jen nevěděl, jak to udělat nejlépe.

"Lio, pojď sem," pobídl dívku. Ta nechápala co má Will v úmyslu, ale udělala, co řekl.

"Cuku, neshodíš Liu?" Původně měl v plánu říct svezeš Liu, ale usoudil, že takhle to bude jistější. Kůň se zatvářil neurčitě. Will věděl, že Cuk chápe, že Lia není nepřítel či nebezpečí, ale tušil, že výcvik u hraničářských koní, je prostě výcvik. Mladý hraničář proto přistoupil k dalšímu kroku. Dostal totiž nápad, jak dát koni najevo, že má pustit Liu na hřbet.

Beze slova chytil Liu za ruku a kývnul tím směrem s tím kouzelným slovem "Nevadí?" se na Cuka usmál. V očích koně problesklo pochopení. Will věděl, že má vyhráno.

"Lio, můžeš," řekl, krátce se na dívku otočil a pustil její ruku. Ta, jako v mrákotách, stále ještě cítíc svou ruku v té Willově, se automaticky vyhoupla do Cukova sedla. K úlevě všech tří hraničářů koník dívku v sedle uvítal hrdým zafrkáním, nikoli postavením se na zadní nohy.

"Tak myslím, že můžeme," prohlásil Will a mrkl na Cuka. Ten už ale měl zase starost jen o bílou kobylku.

***

K lesní chatě místního hraničáře to naštěstí nebylo daleko. Delší cestu by totiž Biannca nejspíš nezvládla. Chata vypadala podobně jako Haltova v Redmontu, nebo ta, kterou obýval Will v Seacliffu. Měnil se jen ráz krajiny.

Lia měla intenzivní pocit, že je někdo pozoruje. Na rozdíl od Willa a Halta nebyla zvyklá na podobné hraničářské žerty, které mezi sebou často tropili. Například na sněmu. Tam ale Lia nikdy nebyla, v učení byla tajně. Když se ozvalo burácivé: "Halte, starý brachu, koho nám to vedeš?" za jejich zády, mírně jí to zaskočilo.

"Kdo je u tebe starý, Hectore?" odvětil svým typickým tónem Halt, ale bylo znát, že dávného přítele rád slyší. Netrvalo dlouho a hraničáře uviděli. Jak Will očekával, byl ve stejném věku jako bývalý učitel, jen mohutnější postavy a méně střapatých, i když taktéž šedivě prokvetlých, vlasů.

"Odpovídáš na otázku otázkou?" nadzdvihl jedno obočí Hector. Jeho chování bylo téměř totožné s Haltovým, napadlo Willa. Vždy si myslel, že pokud má jeho učitel nejlepšího přítele, je jím Crowley. Po prvních minutách setkání s místním hraničářem však jeho domněnka začínala mít trhliny.

"Tak koho jsi mi to přivedl?" zajímalo dál Hectora a prohlížel si Willa a Liu.

"Jsem Will Dohoda," představil se mladý hraničář. "Haltův bývalý učeň."

"Á…" odvětil Hector, "tak Will Dohoda… o tobě už jsem něco slyšel, kluku…" řekl stylem jen tak, mimochodem. Samozřejmě, že o Willovi slyšel. Slyšel o něm celý Araluen. Ale přesně takhle by reagoval i Halt, došlo mladíkovi.

"A co mladá dáma?" pokračoval Hector při pohledu na Liu. I ji Halt nechal, aby se představila sama. Samostatnost je důležitou vlastností hraničáře.

"Liana, dcera hraničáře Michaela… nyní v hraničářském učení…" I o ní Hector něco málo věděl, proto se nepodivil nad dodatkem o hraničářském učení.

"Á tak Michaelova dcera… No nuže, vítejte!" dodal a teprve v tu chvíli si všiml bílé kobylky. "Co se vám stalo?" zeptal se, při pohledu na Bianncinu obvázanou nohu.

"To je právě to, proč jsme přišli," odpověděl Halt a začal Hectorovi všechno vysvětlovat.

...

"Takže domluveno, Halte, o Bianncu se vám postarám…" potvrdil Hector po ustájení Liiny kobylky.

"No, vlastně, bychom tu potřebovali nechat i Willova Cuka…" připustil Halt.

"Cože?!" podivil se mladý hraničář, "to půjdeme s Liou do Martinsyde pěšky? Už takhle máme zpoždění…" nechápal Haltův návrh. Nevadil mu fakt, že by se muselo jít pěšky, ale to, že Halt viditelně rozhodoval za něj, přestože byl již samostatným hraničářem. A navíc naprosto nelogicky.

"Ne tak docela… na hrad půjdete pěšky, to ano, budete se vydávat za mladý manželský pár, ucházející se o práci na hradě…" vysvětloval Halt jako by nic, jako by o vůbec nic nešlo. Will a Lia si vyměnili zaskočené pohledy.

"Manželský pár?" ověřovala si informaci Lia.

"Ano, co je na tom tak divného? Máte správný věk… skvělá příležitost dostat se na hrad nenápadně… Kde je problém?" zajímalo Hectora.

"Nikde," odvětil Will a podíval se na Halta. Proč jste mi o tom neřekl? Aby zakryl nejistotu, mírné dotčení ale hlavně překvapení jak před Hectorem, tak před Liou, zeptal se na to, co jej původně zajímalo. "Jak to, že nepůjdeme do Martinsyde pěšky, když koně budou tady?" To stále nechápal.

"Jednoduše proto," prohlásil Hector, "že jste v Martinsyde…

Těch zaskočení bylo dnes nějak moc. Nejdřív manželský pár a teď tohle! A přece jim Halt říkal…
"Neříkal jste, že do Martinsydského léna dorazíme až se setměním?" obrátila se Lia na Halta, neboť si moc dobře pamatovala na ranní rozhovor.

"Ano, to jsem říkal," souhlasil starší hraničář. Liin obličej nevypadal, že by pochopila. "Říkal jsem to proto, abyste nezdržovali věčnými otázkami. Will je v tom mistr a ty, jak vidím, se rychle učíš... " podotknul Halt a Will se konečně zase cítil o něco jistěji. Tohle lamentování bylo totiž něco, co mu bylo důvěrně známé.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Fluffy Fluffy | Web | 18. března 2013 v 18:22 | Reagovat

Tahle kapitola byla perfektní! =) Hrozně se mi líbilo, jak jsi vystihla vztah hraničáře a jeho koně, to nemělo chybu. =) A naprosto zbožňuju, když se Cuk vyjadřuje "naší" řečí. =D Povedlo se ti to! =)
Haltovy nápady... kro by to byl čekal? =D nic menšího než šokujícího to ani být nemohlo. =D Ale určitě to bude perfektní, fakt se na to těším. =)
A nakonec... Will a Lia? Byla roztomilá, jak z toho jeho podání ruky a toho komplimentu o hezké slečně byla mimo. =D
Moc se těším na další kapitolu, jsem si jistá, že bude plná překvapení. =)
PS: Moc hezky jsi obešla to Cukovo heslo. ;) Bravurní nápad! =)

2 RenyNew RenyNew | 18. března 2013 v 19:48 | Reagovat

Díky za krásné okomentování :) Vždy potěší když přesně vystihneš, co se ti líbilo... no... Halt je prostě nepředvídatelný, Lia zamilovaná, Will bezprostřední a Cuk je prostě Cuk :D Jinak, řekla bych, že je znát, že mezi minulými a touto kapitolou uběhli dva roky (i ta třetí je tak stará, jen jsem ji tehdy nepřepsala)... Mám další dvě, takže se snad máš na co těšit... :)

3 Casion Casion | Web | 19. března 2013 v 16:26 | Reagovat

Hektor je super :D A manželský pár - tak to ma poriadne pobavilo :D :D

4 RenyNew RenyNew | 19. března 2013 v 17:14 | Reagovat

[3]: Jsme ráda že se ti Hector zamlouvá, je to postava, která mi na mysl přišla úplně z čistě jasna, včetně jména i povahy... proště tu najednou byl :)

5 Lucie | Tess Lucie | Tess | 6. července 2017 v 20:37 | Reagovat

Hodně překvapivá kapitola. Jak se Will s Liou střídali v otázkách! To od Halta nebylo hezké, že jim to nevysvětlil předtím. I když, to je celej Halt.
'Říkal jsem to proto, abyste nezdržovali věčnými otázkami.'
😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama