Únor 2011

Dvanáctá kniha? - O dvacet let později?

27. února 2011 v 11:47 | Ju |  NEWS


Mezi komentáři na australských facebook stránkách, jsem objevila jedno zajímavé sdělení. =)
Jednalo se o diskuzi k obsahu jedenácté a dvanácté knihy.
Už víme, že jedenáctá kniha bude sbírkou povídek - ale o dvanáctce dosud nemáme jasno. Ale objevila se informace, že dvanáctá kniha bude posunuta v ději o dvacet let od Ruin Gorlanu.


Věděli jste, že...?

24. února 2011 v 8:17 | Ju |  NEWS
John Flanagan je známý tím, že se jeho fantastický svět vzdáleně podobá národům, které obývaly některé státy světa (př. Skandie je podobná dnešní Skandinávii, Araluen Anglii a Nihon-Džin Japonsku).


Ranger´s Apprentice Official Australian Page
Věděli jste to? Skandijci nosí rohaté helmy, ale není tu žádný důkaz o tom, že skuteční Vikingové nosili rohy nebo křídla na svých helmách. Jen další věc, která je odlišná v hraniřářském světě.


V komentářích byl ještě dodatek: Že Vikingové neměli jako hlavní zbraň sekeru, ale kopí.
Audioknihy - Austrálie

22. února 2011 v 20:14 | Ju |  NEWS
audio
Hraničářův učeň už je vydán i jako audiokniha!
Bohužel pro nás - jen v Austrálii.
Třeba se jednou dočkáme i my a budeme si moci pouštět knížky na cestách, než abychom je četli. I když - mnohem radši bych viděla u sebe doma už desátou knihu. =D

Třetí kniha bude vydána velmi brzy.trvání: 7 hodin a 17 minut

aud


trvání: 6 hodin a 42 minut


Upřesnění? Bohužel...

22. února 2011 v 19:56 | Ju |  NEWS
horace
Když už se objevila naděje, že bychom brzy mohli znát přesnější vydání 10. dílu Hraničářova učně v České republice, nedoneslo se k nám nic dalšího - než opět červen 2011. A jen malé slovíčko navíc: začátek června.
Takže možná v první polovině června se konečně začteme do příběhu o Horácovi a jeho boji v císařově zemi Nihon-Džinu...

Jak se Gilan stal Haltovým učněm...

19. února 2011 v 22:21 | Fluffy |  Jednodílné povídky
Jednodílná povídka o tom, jak se Gilan stal Haltovým učněm. Nedávno jsem nad tím přemýšlela, vzpomínala, jak Gilan vyprávěl Willovi s Horácem svůj příběh. Tak jsem se rozhodla ho sepsat. Pevně doufám, že si ho někdo přečte, zanechá třeba krátký komentář - a taky jsem doufala, že tím třeba najdu někoho dalšího, kdo by se chtěl podělit o svoje díla. =)

A teď už nezbývá nic jiného. než se pohroužit do starého příběhu a podívat se, jak se Gilan dostal k hraničářskému sboru...


autor: Ju (Fluffy)

***

Gilan sledoval z okna svého pokoje postavu v hnědozelené pláštěnce na nádvoří carrawayského hradu. Měl vykulené oči a viděl, jak se jeho otec, bojový mistr David, loučí se svým dlouholetým přítelem.

Gilan Halta nepokrytě obdivoval. Líbilo se mu, jak mu dokázal vždy zmizet z očí, když se ho snažil pozorovat. Prostě se zahalil do té své podivné pláštěnky a vypařil se. Gilana už nebavila věčná cvičení v bojové škole, zatoužil být stejně tajemný jako otcův přítel. O hraničářském sboru věděl něco málo od svého otce.

Ale sir David se rozhodně nechtěl dělit o všechna tajemství se svým patnáctiletým synem, protože ten měl talent pro šermířské umění a mistr MacNeil byl pro něj vynikajícím učitelem. Věděl, že je v dobrých rukou.

Rozhovor s Johnem Flanaganem pro auslit.net

17. února 2011 v 20:23 | Ju |  Rozhovory
© pro www.rangersapprenticecz.blog.cz přeložila Ju
z

John Flanagan
Vaše série Hraničářova učně se vydává na cestu ve smyšleném středověkém světě s hlavní postavou Willem, který chce být vycvičen na rytíře, ale je odmítnut, protože je moc malý. Takže se stane učněm hraničáře Halta. Říkáte, že prvotní nápad na sérii jste vytvořil, abyste poskytl něco zajímavého svému synovi, aby váš syn našel zájem ve čtení a ukázat mu, že ne každý hrdina musí být typ Arnolda Schwarzenegra.
Co bylo klíčem k udržení myšlenky v celé sérii?

Myslím, že je to fakt, že postavy řeší problémy s důvtipem a svými dovednostmi. Jak série ubíhá, pověst Willa a Halta nadále roste. Přesto zůstávají relativně malými muži. Nepoužívají svaly nebo drtivou sílu k řešení jejich problémů. Užívají taktiku, dovednosti a inovační myšlení.

Řekl jste, že romány Hornblower od C. S. Forestra jsou vašimi oblíbenými. Co se vám na nich líbí?

Mám rád postavy - hlavní postavu i vedlejší postavy. A jsem rád, že Hornblower, ačkoliv je hrdina, je sužován vnitřní nejistotou a to je lidské. Byl jsem zničený, když Forestr zabil Hornblowerova dlouholetého přítele a obdivovatele Bushe - ale později jsem si uvědomil, že jeho smrt byla nezbytná pro Hornblowerův charakter k pokročení v závěrečné scéně.

(Ju: Pevně doufám, že si John nevezme příklad ze své oblíbené knihy a nezabije jednu z hlavních postav - to bych asi okamžitě kupovala letenku do Austrálie a šla protestovat. Nedovedu si představit, že by třeba Horác odešel. Stačil mi ten nervák v deváté knize s Haltem, víc nepotřebuju. A co vy? =))

/pro zbytek rozhovoru klikněte na "Celý článek"/

BROTHERBAND a 11. a 12. kniha Hraničářova učně

16. února 2011 v 19:33 | Ju |  NEWS
horace
V jednom z rozhovorů s Johnem Flanaganem (už pracuji na celkovém překladu =)) se objevila informace o jeho plánech do budoucna a psaní.

Interviewer: Můžete nám říct cokoliv o tom, co se bude dít v sériích Hraničářova učně, nebo o dalších dílech, které by mohly vyjít?

John Flanagan: Jedenáctá kniha je z půlky hotová. Je to série dlouhých povídek, které pokrývají celou škálu série k dnešnímu dni. Spoustu z nich odpoví na otázky, na které se mě ptají čtenáři. Například: Co dělal Gilan, když Halt a Horác jeli do Skandie zachránit Willa? Co se stane, když se hraničářský kůň stane příliš starým? Co se stalo, když Halt poprvé našel Willa? Jak se Halt s Crowleyem setkali?
Také bude dvanáctá a konečná kniha, ale teď ji chvíli dělat nebudu. V mezičase jsem začal nové série o polovičním Skandijci - Araluenci, který navrhl radikálně nový typ lodi. Série se jmenuje "Brotherband" a budu ji psát příští rok.

© pro www.rangersapprenticecz.blog.cz přeložila Ju
z

PS: Celkový překlad rozhovoru čekejte nejpozději během soboty. =)

Císař Nihon-Džinu - vyjde v červnu

15. února 2011 v 20:15 | Ju |  NEWS
will
Na facebooku českého vydavatelství Egmont se objevila informace, že plánují vydat desátou knihu Císař Nihon-Džinu v červnu tohoto roku.
O přesném datu budou informovat na svých facebookových stránkách, jakmile jej budou znát.


V listopadu 11. kniha?

15. února 2011 v 20:06 | Ju |  NEWS
Av Halt
Podle všeho by v Austrálii v listopadu tohoto roku měla vyjít 11. kniha.
Její název bude brzy uveřejněn.
Neověřenou informací je, že by se jedenáctý díl mohl nazývat "The Lost Stories" - nebo-li "Ztracené příběhy".

Určitě v blízké době čekejte nějaké další info. =)


Skandijci

12. února 2011 v 16:09 | Ju |  Skandijci
Skandijci jsou severní národ. Jsou mohutné postavy, mají dlouhé vlasy a vousy - stylem jejich života je boj. Zbožňují, když se mohou rozeběhnout proti nepříteli a točit svou válečnou sekerou. V těhle chvílích je může popadnout záchvat zuřivosti - je jim jedno, kolik ran utrží, hlavně, když zabijí co nejvíce nepřátel. Jsou vynikající v mořských nájezdech. Mají skvělé lodě a na moři se pohybují s naprostou jistotou. Mimo boje a plavení po moři milují jakékoliv bohatství a dobrou pálenku. Jediné, co z celého srdce nesnáší, je jízda na koni. Ta je pro ně velkým utrpením.

Ragnak

Ragnak byl bývalým skandijským oberjarlem. Byl vynikajícím válečníkem, byl statný, svalnatý a jeho vlasy byly rezavé, i když už prokvetlé stříbrem. Objevuje se ve třetí a ve čtvrté knize, kde ale umírá v bitvě s Temudžaji při záchraně Willa a Evanlyn.

Borsa

Oberjarlův hilfmann. Dává pozor na placení daní a ekonomický chod Skandie. Je velmi schopný a po Ragnakově smrti nadále zůstává ve své funkci.

Svengal

Byl prvním důstojníkem na Erakově lodi Vlčí vítr. Po zvolení Eraka oberjarlem dostává na starost loď svého velitele a hodnost skirl. Je Erakovým blízkým přítelem a také se velmi přátelí s Willem, Horácem, Evanlyn a Haltem.

Gundar Bijec

Gundar je skandijským skirlem, který se objevuje v šesté, sedmé a desáté knize. Je Willovým a Horácovým dobrým přítelem, oběma se svou posádkou pomáhal dobývat hrad Macindaw. Na vyjádření vděku a obdivu k mladému hraničáři pojmenuje svou novou loď Vlčí Will, jeho stará loď Vlčí mrak je silně poškozena v bouři u araluenských břehů.

Nils Tahač

Člen Gundarovy posádky, nemá rád změny a často "reptá". Také nesouhlasí s tím, že by měl být pod velením Horáce. Ten si s ním však velmi efektivně poradí a od té doby je Nils jedním z nejlepších a nejoddanějších bojovníků, kteří Horáce poslouchají na slovo.

Slagor

Zrádný Skandijec, který se objevuje ve třetí a čtvrté knize. Je nafoukaný, sebestředný, nesnáší Araluence - a zvlášť Evanlyn. Po výhře nad Temudžaji je popraven.

Toskjak

Skandijec, který touží být oberjarlem, a z celého srdce nenávidí Eraka. Udělá všechno proto, aby ho zbavil moci. Objevuje se v páté knize.


Další: Ulf, Axel…


Obyvatelé hradu Araluenu

12. února 2011 v 16:01 | Ju |  Araluen
Král Duncan

Král Duncan je asi čtyřicetiletý muž statné, ale štíhlé postavy, s plavými vlasy a zelenýma očima. Je vynikajícím šermířem, umí se rozhodovat a je čestný. Nadevše miluje svoji dceru Kassandru.

Lord Anthony

Lord Anthony je královský komoří na hradě Araluenu. Zná všechny zákony a je velmi dobrým diplomatem. Jeho nejlepší přítelkyní je Lady Paulina, hlava diplomatické služby na hradě Redmontu.


Kapitolové povídky

12. února 2011 v 15:34 | Ju |  Kapitolové povídky
Píšete si do šuplíku příběhy, které se týkají postav z Hraničářova učně?

Chtěli byste se o ně podělit?

Ukázat, že příběhy našich araluenských přátel mohou vypadat i jinak?

Napsat povídku o tom, jak se Gilan učil u Halta? Nebo rozvést jak Erak vybíral daně? Či se jen zaměřit na romantiku a popsat vztah Alyss a Willa?

Ve fantazii se meze nekladou.

Těšíme se na Vaše dílka!

Posílejte ve formátech .doc nebo .docx na rangersapprenticecz@gmail.comPOVÍDKY
Beddra (autor Kreny)
Černá perla (autorka Hanka) - dokončeno
Dívka z hvězd (autorka Lůca)
Havranův průsmyk (autorka Leanis)
Hledání ztraceného (autorka Ráchel)
Hraničářka (autorka RenyNew) - dokončeno
Hraničářova dcera (autorka Fluffy)
Hra o čas (autorka Fluffy) - dokončeno
Hrdinové nové generace (autorka WiseGirl)
Královský jezdec (autorka Betty)
Luk a meč (autorka Janka)
Nový život (autorka Abby)
Pád (autor Laren)
Pomsta (autorka Astrid)
První hraničář (autorka Isabella)
Přízrak minulosti (autorka Patt)
Rebelka (autorka Avalon)
Rozhodnutí (autorka Lexi)
Rytierske dievča (autorka Dany)
Snová realita (autorka Casion)
Syn Toskana (autor Rohlíkus)
Šest hraničářů (autorka Mayd)
Šíp jménem Pomsta (autor Rohlíkus)
Ta druhá (autorka Cruela)
Vlčí vítr (autor Snoopy)
Vysněné povolání (autorka Iviis) - dokončeno
Vzpoura (autorka Anča)
Zbloudilý rytíř (autor Mike)
Ztracená (autorka Hanka)
Ztracen v budoucnosti (autorka Iviss)
...
...

Série 12-ti knih?

7. února 2011 v 21:44 | Ju |  NEWS
iconevanlyn
Objevila se informace, že sérii Hraničářova učně bude tvořit pouze dvanáct knih.
Zároveň ale bude John Flanagan pokračovat ve psaní jiného příběhu - ve stejném světě. Bude o polovičním Araluenci - Skandijci, staviteli nejrychlejší vlčí lodi (o kterém je řeč v nám zatím neznámém desátém díle).

Více informací nebo potvrzení přímo od autora ale zatím není.


Mapy

7. února 2011 v 21:01 | Ju |  Mapa


Ukázka z 10. knihy

7. února 2011 v 20:43 | Ju |  NEWS
Jedná se o takovou ochutnávku, kterou jsem přeložila z 10. knihy Císař Nihon-Džinu. Je to cca stránka z první kapitoly, překládala jsem to z anglické verze, kterou mám v počítači v pdf formátu. Doufám, že vám to trochu přiblíží očekávaný desátý díl. =)

***
1. kapitola

TOSCANA

"Avanti!"

Příkaz zazvonil přes sluncem vysušenou zem na cvičiště a trojstupy mužů vyšly společně. Každý velký krok, kdy jejich železem pobité sandály perfektně synchonizovaně narazily na zem, rytmicky duněl, poukazoval na nepravidelný cinkot zbraní a vybavení, které se tu a tam o sebe třelo a rachotilo. Už jejich pochodující nohy zvedaly slabý oblak prachu v brázdě.

"Dokonale byste je viděli přicházet z dálky," zamumlal Halt.

Will se na něj úkosem podíval a zašklebil se. "Možná to je účel."

Generál Sapristi, který pro ně organizoval přehlídku toskánské vojenské techniky, souhlasně kývnul. "Ten mladý gentleman má pravdu," řekl.

Halt zvedl obočí. "Možná že má pravdu a je nepochybně mladý. Ale není to gentleman."

Sapristi zaváhal. Dokonce i po deseti dnech v jejich společnosti nebyl ještě zcela zvyklý na neustálý proud veselých urážek, které pluly mezi těmi dvěma zvláštními Araluenci. Bylo těžké poznat, kdy je mysleli vážně a kdy v žertu. Některé z věcí, které si navzájem řekli, by byly důvodem pro zmrzačení a krveprolití mezi Toskánci - jejich pýcha byla notoricky silnější než jejich smysl pro humor. Podíval se na mladého hraničáře a zjistil, že nevypadá uraženě.

"Ah, signore Halte," řekl nejistě, "vy vtipkujete, že ano?"

"Vtipkuje? To ne," řekl Will, "ale rád si myslí, že vtipkuje - a to ano."

Sapristi se rozhodl, že bude možná méně matoucí vrátit se k bodu, kde oba hraničáři již navázali.
"V každém případě," řekl, "jsme zjistili, že prach zvířený našimi vojáky často zapůsobí na nepřátele a oni se rozprchnou. A velmi málo nepřátel je ochotno čelit našim legiím v otevřené bitvě."

"Rozhodně mohou pochodovat zdvořileji," řekl Halt mírně.

Sapristi se na něj rychle podíval, cítil, že přehlídka na šedivě vousatého Araluence zatím málo zapůsobila. Usmál se pro sebe. To se změní v několika minutách, pomyslel si.

"Tady je Seletin," řekl Will a jako druzí dva shlédl dolů, aby mohli vidět postavu vysokého aridského vůdce, který lezl na přehlídkovou plošinu, aby se k nim připojil.© z anglického originálu The Emperor of Nihon-Ja

Císař Nihon-Džinu - videa

3. února 2011 v 19:26 | Ju |  Videa
Oficiální trailer i s překladem: Knižní trailer

Teaser trailer 1


Cizí země...
Antické a úctyhodné tradice...
Císař milovaný svými lidmi...
Pyšný bojovník zradí svého vůdce...
Nejlepší araluenský rytíř nemůže povolit tuhle zradu...

Teaser trailer 2Společenství přátel...
Nejrychlejší vlčí loď, která byla kdy postavena...
Krvavě rudé vody...
Piráty zamořené moře...
Dosáhnou břehů Nihon-Džinu dřív, než bude pozdě?

Teaser trailer 3Nevlídní horští lidé...
Nemožně vysoké hory...
Starověká pevnost ztracená v mlhách času...
Nepřítel získává zemi každým krokem...
Kdo bude obětován, aby císař mohl být zachráněn?


Film? - První info

2. února 2011 v 19:31 | Ju |  NEWS

(edit 19.1.2014) NOVINKY OHLEDNĚ FILMU ZDE


Režie: Paul Haggis
Distributor: United Artists Pictures
Datum: ??? (rok 2011?)


Když je na hradě Redmont vyhlášen Den vybírání a odložené děti si mají vybrat, kde by rády chtěly studovat, mají všichni kromě malého Willa jasno v tom, čím budou - a mistři jejich oborů je s radostí přijmou. Will tak na poslední chvíli zkusí štěstí v bojové škole, jenže tam jej kvůli malému vzrůstu nepřijmou. Zájem o Willa však nečekaně projeví tajemný hraničář Halt, který se umí nenápadně a záhadně skrývat a mezi obyvateli Redmontu je považován za podivína. Will je tak od toho dne přijat za hraničářského učně. Je však Halt opravdu takový, jaký se zdá? Udělal Will dobře, že se k Haltovi přidal? A je hraničářská výchova opravdu tak drsná?

1) Kdy film vyjde?

Pokud jde o stav natáčení Hraničářova učně, od 12. 9. 2010 je nám neznámý (podle posledních informací by měl být natočen v letošním roce, pozn. překl.). Práva na knihy Johna Flanagana byla zakoupena United Artists Pictures v lednu roku 2008.


2) Další informace o obsazení a filmovém týmu?

Vzhledem k tomu, že stav produkce není znám, žádné doplňující informace, které se týkají obsazení, nejsou dostupné. V roce 2009 John Flanagan na svých stránkách uvedl, že režisér Paul Haggis je stále angažovaný v projektu Hraničářova učně.

3) Bude existovat série filmů, jako je tomu u knížek?

Pokračování filmů bude záviset na úspěšnosti prvního.

4) Kdy se film začne natáčet?

To je těžké říct. Vzhledem k finančním potížím United Artists Pictures je film nejspíš na několik příštích let "vyoutován".

5) Která kniha bude následovat?

Těžko říct. V lednu 2008 United Artists Pictures zakoupila práva na Ruiny Gorlanu, Hořící most, Ledovou zemi, Nositele dubového listu, Čaroděje ze severu, Obléhání Macindawu a Výkupné za Eraka.


© pro www.rangersapprenticecz.blog.cz přeložila Ju

(N/A: Nejsem kvalifikovaný překladatel, snažím se, aby odpovědi dávaly smysl, takže nejsou přeloženy doslova - to už bych to rovnou mohla hodit do překladače. =) Tak omluvte případné nedostatky. Děkuji.
Jinak, co myslíte? Mám z toho tak trochu pocit, že se filmu, na který se mimochodem těším, asi nedočkáme... A to by byla škoda! =))